Egyre több nemzeti park vezet be korlátozó intézkedéseket, látogatási tilalmat a hazánkban megjelent ragadós száj- és körömfájás miatt.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park már március végén bejelentette, hogy a
legelő állatállományaik környezetében látogatási tilalmat vezet be, azaz belépési és átjárási tilalmat léptettek életbe a tihanyi Belső-tó melletti gyepterületeken,
a szürke marhák ürgés legelőjén, a Belső-tó teljes partvonalán, a csopaki Kerekedi-öbölben fekvő szürkemarha-legelőn, a pécselyi medencében fekvő legelőnk magyar tarka szarvasmarháknál, Kékkút és Kővágóörs között a Szegszénai-réten, a kisapáti és a Salföldi Major mellett lévő legelőknél, a Kornyi-tónál, a Zalavári Állattartó Telephez tartozó legelőkön, Kápolnapusztánál, valamint a Letenye, Mura ártéri legelők mentén.
Ezen túl bezárt a kápolnapusztai bivalyrezervátum, ahol még a kerékpáros áthaladás is tilos.

Hasonló korlátozásokat rendelt el a Duna-Dráva Nemzeti Park is, nem látogatható az Ős-Dráva Látogatóközpont állattartó majorja, így az ide meghirdetett Magyar Pásztorkutyák Terelőversenye is elmaradt. A ragadós száj- és körömfájás további terjedésének megelőzése érdekében április 7-től ideiglenesen lezárták a Homokpuszta, a Cikta, az Üde rétek és a Borókás tanösvényeket, valamint az Ős-Dráva tanösvény egy szakaszát. A szervezet a közösségi oldalán azt hangsúlyozta,
a nemzeti park igazgatóságának állatai egészségesek, ez az intézkedés az állattartó telepeken élő állatok védelmét szolgálja.
– Fontos feladatunk a régi magyar háziállat fajták génmegőrzése, ezért különösen ügyelünk az egészségükre. A vírus terjedéséhez sajnos az is hozzájárulhat, hogy a kirándulók a cipőjük talpán akaratlanul is továbbviszik a kórokozót – indokolták döntésüket.
Korlátozás mellett döntött a Duna-Ipoly Nemzeti Parki Igazgatósága is, itt a Strázsa-hegyi tanösvény látogatását függesztették fel átmenetileg.

A Fertő-Hanság Nemzeti Park lezárta a Hansági-főcsatorna déli oldalán húzódó földutat, az gyalogosan sem látogatható. Honlapjukon azt írták, itt található a Sziki őszirózsa tanösvény, valamint a csatorna déli oldala kedvelt horgászhely is.
További intézkedésig kérjük az érintettek szíves türelmét. Amint a korlátozás megszűnik, akkor arról további értesítést fogunk közzétenni
– olvasható a szervezet honlapján.
A Hortobágyi Nemzeti Park is lépett az állatbetegség megjelenése után, és átmenetileg a vadaspark bezárása mellett döntött.
Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság április elején közösségi oldalán jelentette be, hogy
a Szentgotthárd-Farkasfa és Kondorfa között található piros sáv jelzésű turistautat határozatlan időre lezárták
a párosujjú patás állatokat veszélyeztető ragadós száj- és körömfájás betegség terjedésének megakadályozása érdekében, az európai bölények közelsége miatt.