– Ördögűzést folytattak ellenem a Princeton Egyetemen, de még mindig nem tudom a pontos okát – mondta lapunknak Joshua Katz, a neves amerikai felsőoktatási intézmény egykori professzora, akit a bukott Joe Biden elnök hivatali ideje alatt távolítottak el állásából. A professzor – aki a Mathias Corvinus Collegium, az MCC vendég előadója volt – úgy vélekedett, hogy a Princeton ma is hivatalban lévő dékánja és más vezetői féltek a diákoktól és a haladó aktivisták gyülekezetétől, valamint a Covid-őrületben úszó közösségi média és a George Floyd halála utáni események által teremtett környezettől. – Christopher Eisgruber, a Princeton dékánja rendkívül gyáván járt el, és biztos vagyok benne, hogy a történelem el fogja ítélni és engem igazol – jelentette ki.

Rasszisták írtak petíciót a nem rasszisták ellen
Joshua Katz felidézte: miután 2020 júliusában megjelent egyik írása, az egykori barátai nem szóltak hozzá többet. Ráadásul sokan úgy írtak alá petíciót ellene, hogy nem is beszéltek vele, fegyelmi eljárást vagy a kirúgását követelték. Azt állították róla, hogy rasszista, pedig szilárd bizonyítékai voltak az ellenkezőjére.
Az egész fordítva történt: rasszisták írtak petíciót a valódi nem rasszisták ellen. Azt mondták nekem, hogy rasszista vagyok, mert ellenálltam az egyértelműen rasszista követeléseknek. Részben ezeknek a petícióknak a hatására az egyetem vezetése a rektorral az élen úgy döntött, hogy elítél engem
– állította.
Terroristáknak nevezte a Fekete Igazság Ligáját, céltábla lett
Úgy vélte, hogy három olyan dolgot mondott, ami sokakat különösen feldühített.
A legvitatottabb az volt, hogy a Black Justice League, a Fekete Igazság Ligája (BJL) nevű, akkor már megszűnt diákcsoportot egy kis, helyi terrorszervezetnek nevezte.
Emiatt több indokkal is elítélték, amelyek közül az egyik az volt, hogy egyes feltételezések szerint diákokat támadott meg. Ez teljesen hamis állítás, mert a nem létező csoport összes hallgatója végzett az egyetemen, ők nem voltak többé diákok. – Néhányan azt gondolták, hogy nem kellett volna őket kicsi, helyi terrorszervezetnek neveznem, mert nem lett volna szabad kiterjesztenem a „terrorista” kifejezést. Írtam egy cikket, amelyben megvédtem a szó metaforikus használatát, erre számtalan példát lehet találni azoktól az emberektől, akik elítéltek engem. Közülük többen a velem egyetértőket hívják terroristáknak, amit viszont én nem ítélek el.
A BJL-t terroristának nevezni elég volt ahhoz, hogy egy hatalmas céltábla kerüljön a hátamra
– mutatott rá.
Hangulatváltás az USA-ban
Joshua Katz szerint Donald Trump amerikai elnökké újraválasztása azt mutatja, hogy „vibe shift”, azaz hangulatváltás zajlik az USA-ban. Jó hír, hogy az emberek már hajlandók kimondani olyan dolgokat nyilvánosan, amelyeket néhány hónappal ezelőtt még nem, noha a véleményük nem változott, ellenben rossz hír, hogy a problémák nagyon mélyen gyökeredznek.
Ez nem fog egyszerűen megszűnni még az oktatási intézményekben sem, attól függetlenül, hogy mit tesz az elnök, mivel ezekben az intézményekben továbbra is hemzsegnek a progresszió őszinte hívei, valamint azok, akik még mindig félnek megszólalni. Amíg ez így megy, az oktatási szektor gondban lesz, és sokáig fog tartani a talpra állás
– mondta.
Az oktató arra is kitért, hogy az egyetem intézményének a fő célja az igazságkeresés, továbbá azoknak a fontos dolgoknak a feltárása, amelyeket még nem ismerünk vagy nem értünk. Régen az egyetemek teret adtak a vélemények ütköztetésének, azonban nehéz dolga van annak, aki egyedül csap össze száz ellenféllel. – Nem tartom jónak, ha hasonló gondolkodású embereket keresünk és csak velük töltjük az időt, mert ez buborékokat hoz létre a jobboldaliak és a progresszívek között egyaránt, és mindenki bűnös, aki ezekben van, még én is. Az a fontos, hogy
vegyük észre a buborékokat és próbáljunk meg közöttük párbeszédet kezdeményezni
– hangsúlyozta.
Joshua Katz kijelentette: jelenleg nem olyan vonzó egy amerikai elit egyetem professzorának lenni, mint régebben. Ad persze némi presztízst, de az amerikai közvélemény erősen az elitoktatás ellen fordult, így ennek a hivatásnak már nincs akkora tisztelete, mint néhány évvel ezelőtt. – Ami engem illet, most Washington D. C.-ben dolgozom az Amerikai Vállalkozási Intézet nevű agytrösztnél, ahol nagyon intelligens, barátságos és hatékony emberek vesznek körül mindennap.
Ahová beléptem, nagyon hasonlít az igazi tudományos világra, és nagyban különbözik attól az úgynevezett akadémiai világtól, ahonnan távoztam. Jól érzem magam
– fogalmazott az oktató.
Joshua Katz (1969) a Princeton Egyetem korábbi bölcsészprofesszora és klasszika-filológia professzora, a James Madison Program in American Ideals & Institutions munkatársa. A Witherspoon Intézet vezető munkatársa és a Barry-ösztöndíjprogram tudományos bizottságának elnöke. A Yale-en, Oxfordban és a Harvardon szerzett nyelvészeti diplomát. A tudós 1998 óta tanított a Princeton Egyetemen, számos elismerést kapott oktatói, valamint az Indiától Görögországon, Rómán és a Közel-Keleten keresztül Írországig terjedő ókori világ nyelveivel, irodalmaival és kultúráival kapcsolatos tudományos munkásságáért. Különösen kedveli az etimológiát, a nyelvi játékokat és – nagyon tág értelemben – az eszmetörténetet, illetve egyre többet foglalkozik napjaink égető társadalmi-politikai kérdéseivel.