Tömeges, tartós ukrán migráció esetén, különösen közösségbe járó gyermekek esetében, fokozott a fertőző betegségek behurcolásának veszélye – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ. A szervezet kiemelte, főképp:
- a HIV (különösen szűretlen, kezeletlen eseteknél),
- TBC (elsősorban zárt, zsúfolt körülmények között),
- Polio/járványos gyermekbénulás (ha az alapimmunizáció hiányos) és kanyaró (különösen óvodás/iskolás korosztályban) veszélye fenyeget.
– Ezek a fertőzések nemcsak a gyerekekre, hanem a felnőttekre és az idősekre is kockázatosak – különösen, ha nincs megfelelő védettségük. A kanyaró és a TBC különösen nagy rizikót jelenthet az idősebb, krónikus betegségekkel élő emberekre – tette hozzá az NNGYK.
A tájékoztatás szerint, bár az oltási rend meghatározott Ukrajnában, azonban az átoltottság mértéke eltér az ország egyes területei között. A nagy területi kiterjedtség miatt pedig elmondható, hogy egy-egy régióban nem ugyanazokat az oltóanyagokat használják.
Ukrajnában a gyermekkori immunizációs program nem tartalmazza a Pneumococcus és a HPV elleni védőoltásokat. A polio (járványos gyermekbénulás) elleni immunizáció során pedig csak az első két dózis történik injekció formájában, IPV vakcinával, a további négy dózist szájon át adják, OPV vakcinával.
A WHO által közölt adatokból kiderül, hogy a gyermekkori immunizációs programban a kanyaró elleni védőoltás átoltottsága nem éri el a vírus terjedésének megakadályozásához szükséges legalább 98 százalékos átoltottsági arányt. 2023-ban a kanyaró elleni oltás első dózisának átoltottsága 92 százalék, míg a második dózisé 87 százalék volt.
Ez az arány 2024-ban tovább csökkent 91, illetve 84 százalékra, lehetőséget adva a kanyaró vírusának cirkulációjára és behurcolására Magyarországra.
A WHO és az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) által közzétett legfrissebb tuberkulózis (tbc) jelentés szerint Ukrajnában az új tbc esetek száma kifejezetten magas: 100 ezer lakosra vonatkoztatva 112 megbetegedés fordul elő. Emellett problémát jelent az is, hogy a megbetegedéseket okozó mycobactériumok gyakran MDR, vagy XDR törzsek, azaz multidrog rezisztensek, melyek megnehezítik a kezelést.
Mindezek miatt fennáll a veszélye annak, hogy a betegség könnyen átterjedhet más országokba, így a tbc behurcolásával is számolni lehet.
– Ukrajnában a HIV/AIDS megbetegedés is népegészségügyi problémát jelent. 2019-ben az általános népesség körében 0,9–1,0%-ra becsülték a HIV-fertőzöttek arányát, ami több mint ötszöröse az EU/EGT átlagos előfordulási arányának (0,17 százalék) – jelezték. Becslések szerint Ukrajnában 2019-ben a HIV-fertőzöttek 25 százaléka nem volt diagnosztizálva, és a diagnosztizált HIV fertőzötteknek csak 87 százaléka részesült antiretrovirális terápiában, ami olyan gyógyszereket jelent, amelyek segítenek a vírus szaporodásának megakadályozásában. Mindez arra utal, hogy sok fertőzött személy nem kapta meg a szükséges kezelést, ami súlyosbíthatja a betegség terjedését és annak hatásait.
Az NNGYK arra is kitért, azok a Magyarországra érkező ukrán menekült gyermekek, és akik közösségbe járnak, a védőnők, valamint háziorvosok látóterébe kerülnek, mindig ellenőrzik a gyermekek oltási státuszát. – Amennyiben nem tudják igazolni a megkapott védőoltásokat, vagy ha azok hiányosak, akkor egyedi mérlegelés alapján megkapják az életkoruknak megfelelő, magyarországi oltási rendhez igazodó felzárkóztató oltásokat. Az oltóanyagokat Magyarország ingyenesen biztosítja. Ezzel a lépéssel megvédjük hazánk járványügyi biztonságát – ismertette a népegészségügyi szervezet.