Közismert baloldali jogászok támadták az utóbbi hetekben az alaptörvényt. Fleck Zoltán a Klubrádiónak azt nyilatkozta, hogy akárki is az ellenzék, aki megnyeri majd ezt a választást, tudatnia kell a választóival, hogy azzal a szándékkal indult, hogy lecserélje az alaptörvényt.

Ez azért fontos, mert ha az emberek erre szavaznak, akkor némileg elhalványodik az egyszerű számszaki logika, hogy ez most ötven százalék, 52, 54, 58, 62 vagy kétharmad
– fogalmazott Fleck Zoltán.
Míg a Magyar Péter ügyvédjeként is feltűnt Bárándy Péter, a Medgyessy-kormány volt igazságügyi minisztere a Magyar Narancsnak a következőt mondta:
Kérdéses, hogy az alaptörvényből a nagyon gyorsan mellőzendő rendelkezéseket, amelyek nem alkotmányosak, hogyan sikerül hatályon kívül helyezni.
A baloldali jogászok terve kapcsán lapunknak nyilatkozott ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász, aki felidézte, hogy Fleck Zoltán már a 2022-es országgyűlési választásokat megelőzően kijelentette, hogy miután szerinte nem lehet jogállami módszerekkel leváltani a Fidesz rendszerét
nagy valószínűséggel egy ’22-es ellenzéki győzelem után, időlegesen le kell mondanunk a jogállam tiszta érvényesüléséről.
Felülírnák a baloldali jogászok az alaptörvényt
Ifj. Lomnici emlékeztetett, hogy Bárándy Péter, Fleck Zoltán, Lengyel László, Vörös Imre „Demokráciát és jogállami alkotmányosságot!” címmel közölt közös esszéje alapján a terv lényege, hogy egy új, a jelenlegi ellenzék által leuralt Országgyűlésnek az első ülésnapján át kell vennie az Alkotmánybíróság jogkörét. Ezután a Lengyelországban most tapasztaltakhoz hasonlóan egy országgyűlési határozattal és a szükséges választói legitimáció hiányában, egyszerű többséggel érvénytelennek vagy semmisnek kell nyilvánítania az egész jogrendszer alapját képező alaptörvényt, illetve a rendszerváltás óta érvényben lévő kétharmados törvényeket.
Az alapvetően a politikai baloldalhoz köthető jogászok azon elképzelése, miszerint az alaptörvény kétharmados támogatottság nélkül is megváltoztatható vagy hatályon kívül helyezhető, súlyos jogállami és alkotmányos aggályokat vet fel. Az alaptörvény maga rögzíti, hogy annak módosítására vagy új alkotmány elfogadására kizárólag az Országgyűlés kétharmados többségével van lehetőség
– szögezte le ifj. Lomnici.