Hétfőn kezdődik az érettségi + videó

Júniusban lesznek a szóbelik.

Forrás: MTI2025. 05. 01. 12:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy 62 ezren tesznek érettségi vizsgát az előttünk álló hetekben, köztük 28 ezer végzős diákkal, akik az érettségi bizonyítványt is meg fogják kapni – ismertette a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára a közszolgálati televízióban.

A vizsgák hétfőn kezdődnek, az azt követő két hét pedig az írásbeli érettségikről szól majd. Június elején az emelt szintű, míg június 16-tól a középszintű szóbeli érettségi vizsgákon mérik fel a tanulók tudását.

Az államtitkár a szakképzésről azt mondta: gyakorlatorientáltabb lett, sokan tanulnak duális képzésben. Ebben a képzési formában a vállalatoknál szerezhetnek tapasztalatot, gyakorlatot a diákok, akik számára a 160 ezer forintos munkabér is elérhető – mondta. Kiemelte: a technikumokat és a felsőoktatást összekötő folyamat is elindult az úgynevezett okleveles technikusi képzéssel. Ebben az oktatási formában a technikumi tanterv egyeztetve van a felsőoktatási intézménnyel, ahová felvételt nyerve „kreditként értékesülhet” a diákok szakképzésben szerzett tudása.

Varga-Bajusz Veronika emlékeztetett:

2022 óta 57 százalékkal nőtt a szakképzésből felsőoktatásba jelentkezők száma,

a műszaki és informatikai képzések esetében pedig „gyakorlatilag a felsőoktatás előszobájává vált a szakképzés”. A kormány célja, hogy a diákoknak ne kelljen választania a szakma és az egyetemi képzés között, hanem mindkettő ott legyen előttük lehetőségként.

Az államtitkár a 18. Szakma Sztár Fesztiválra is kitért. Január–február környékén mintegy 12 ezren kezdték meg a szakmai versenyeket. Különféle előválogatók, középdöntők után az országos döntőbe csaknem 200 fiatal jutott be – ismertette. A rendezvény céljai között van, hogy megmutassa, „milyen jó szakmatanulási lehetőség van már a szakképzésben”, és a fiatalok bizonyíthassák tudásukat. Azok számára, akik kijutnak az európai és világversenyekre, a Szakma Sztár jelenti az első nagy megmérettetést.

Varga-Bajusz Veronika a Kossuth rádió reggeli műsorában is beszélt a megújított magyar szakképzésről. Felidézte: a rendszer átalakítását 2020-ban kezdte meg a kormány egy olyan rendszer felépítésének céljával, amely a fiataloknak a munkaerőpiacon szükséges készségeket és kompetenciákat adja át.

Az általános iskola elvégzése után tízből hat diák a szakképzést választja továbbtanuláskor.

Népszerűk a gazdasági képzések, de egyre keresettebbek a műszaki, informatikai kurzusok is, például a webfejlesztés vagy a robotika.

Az államtitkár a munkáshitelre is kitért.

A kölcsönt már 21 ezernél is többen igényelték,

és több mint 17 500-an már meg is kapták.

Borítókép: Varga-Bajusz Veronika (Fotó: MTI/Lakatos Péter)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.