A Tisza mellett kampányoló elemző semmibe venné a gazdák megélhetését + videó

Döbbenetes kijelentést tett hétfőn egy interjúban a Tisza Párt mellett kampányoló Kéri László. A baloldali politológus a Fidesz-korszak legnagyobb csapásának nevezte a földalapú támogatási rendszert, ami félmillió magyar gazda megélhetését biztosítja. Korábban Magyar Péter is a rendszer átalakítása mellett foglalt állást, támogatva az Európai Unió vezetésének terveit a földalapú támogatások kivezetésére.

2025. 07. 15. 15:47
Illusztráció Fotó: AFP Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Folytatja a Tisza Párt a magyar gazdatársadalom alapvető érdekeit sértő politikáját, ami már tavaly ősszel nyilvánvalóvá vált, miután Magyar Péter kiállt az Európai Bizottság agrártámogatási rendszert átalakító elképzelései mellett.

Kéri László megdöbbentő kijelentést tett a magyar mezőgazdaságról, csakúgy, mint a Tisza Párt elnöke

Egy hétfői interjúban Kéri László politikai elemző tett döbbenetes kijelentést, amikor a hazai mezőgazdaság helyzetétől beszélt. A Tisza-szigetek rendezvényein rendszeresen fellépő, Magyar Péteréket nyíltan támogató baloldali politológus a Kontroll nevű portál videós műsorában azt mondta: 

Az agrárszférával kapcsolatban más gondokat látok, azt látom, hogy azt mondják a gazdák mindenütt, hogy ennek a Fidesz-korszaknak a legnagyobb csapása ez a földalapú támogatás, mely azt jelentette, hogy elterelte őket a gabona, a nagy területek felé, és cserébe leépült a szőlő-gyümölcs ágazat és az állattenyésztés.

Videó 18:55-től 

Amit Kéri László az elmúlt 15 év legnagyobb csapásának nevez, az jelenleg a magyar gazdatársadalom legfontosabb bevételi forrása, a megszüntetése esetén több százezer agrárvállalkozó menne tönkre.

Nem véletlen, hogy a Tisza mellé besorolt politikai elemző mégis támadja a földalapú támogatási rendszert, ez a narratíva illeszkedik az Európai Néppárt álláspontjához, amelynek tagja Magyar Péter és európai parlamenti képviselőtársai.

Brüsszel elvenné a támogatást a gazdáktól

Az elmúlt hónapokban jelentős visszhangot váltott ki Magyarországon, hogy az – újraválasztott Ursula von der Leyen vezette – Európai Bizottság formálódó agrárstratégiája a gazdák eddigi területalapú támogatási rendszerének kivezetését vetíti előre. 

A kérdés jelentőségét mutatja, hogy évente mintegy 550 milliárd forint területalapú támogatás érkezik a magyar agrárgazdaságba, amely mintegy félmillió ember megélhetését biztosítja.

Ursula von der Leyen kezdeményezésére készült el az Európai Unió égisze alatt a „Stratégiai párbeszéd az EU mezőgazdaságának jövőjéről” című jelentés, amely a jövőben szakítana a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerével, és a kifizetéseket – egyebek mellett – környezetvédelmi célokhoz rendelné.

Cél az ukrán csatlakozás előkészítése 

Fontos hangsúlyozni, hogy a szóban forgó jelentés azzal indokolja a területalapú kifizetések megszüntetésének szükségességét, hogy az uniós agrártámogatási rendszert felkészítsék az Európai Unió bővítésére. 

Egyszerűbben fogalmazva a brüsszeli elit célja a mezőgazdasági támogatások rendszerének tervezett reformjával a jelentős, 40 millió hektáros mezőgazdasági területtel rendelkező Ukrajna uniós csatlakozásának előkészítése.

A magyar gazdák nemet mondanak az EU tervére

A Századvég tavaly novemberben végzett közvélemény-kutatást, amely annak járt utána, hogy a hazai gazdák hogyan vélekednek Brüsszel tervezett agrárpolitikai lépéseiről. A felmérés rávilágított, hogy a hazai gazdálkodók 82 százaléka hallott arról, hogy az Európai Parlamentben az agrártámogatások átalakításával kapcsolatos diskurzus folyik.

A kutatás alapján kijelenthető, hogy a magyar gazdatársadalom határozottan ellenzi a gazdálkodók uniós támogatásának átalakítását célzó brüsszeli terveket.

Ennek megfelelően a megkérdezettek 83 százaléka elutasítja, hogy az Európai Unió elvegye a gazdák támogatását és azt Ukrajna megsegítésére használja.

Magyar Péter is beállt a sorba 

A gazdák véleménye a jelek szerint nem számít a Tisza elnökének, ugyanis tavaly októberben egyértelműen kinyilvánította, hogy nem tartja jónak a földalapú támogatási rendszert. 

Magyar Péter – aki az Európai Parlament mezőgazdasági bizottságának is tagja – a közösségi oldalán írt bejegyzést, amiben lényegében a területalapú támogatások eddigi rendszerének megszüntetését sürgette.

Szerinte „ahogy az egész unióban, úgy Magyarországon is támogatni kellene az intenzívebb, nagyobb hozzáadott értékű, organikus mezőgazdasági termelést a jelenlegi extenzív gabonatermelés helyett”.

A brüsszeli gazdaellenes álláspontot képviseli Magyar Péter agrártanácsadója, Raskó György is. A zöldbáró már 2022-ben bírálta a földalapú uniós támogatási rendszert, amikor a Privátbankár portálnak adott interjúban arról beszélt, hogy rossz a jelenlegi szabályozás, mert az extenzív termelést támogatja.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.