Idén 14 887 jelentkezőt vettek fel pedagógusképzésre, ez az eddigi legtöbb – mondta Maruzsa Zoltán, a Belügyminisztérium köznevelésért felelős államtitkára. Mint emlékeztetett, tavaly 12 759 jelentkezőt vettek fel pedagógusképzésre, ami akkor rekord volt.
A pedagógusszakra jelentkezők számának emelkedése a béremelésnek és az átalakításoknak köszönhető.
A pótfelvételi tavaly még mintegy kétezerrel növelte a pedagógushallgatók létszámát, erre lehet számítani az idén is, így végül akár 17 ezren is megkezdhetik tanulmányaikat a pedagógusképzésben – fűzte hozzá.

Maruzsa Zoltán ismertette: idén 141 358 diák tett érettségit, ami mintegy harmincezerrel több a szokásosnál. Ennek oka a szakképzés aktualizált stratégiai és cselekvési terve, aminek köszönhetően a képzés ötödik évében érettségizők is emelték a létszámot.
Az idei érettségi eredmények az elmúlt öt évben a legjobbak, összesített átlaguk 3,9. Elégtelen pedig mindössze az összes érettségi vizsga 0,81 százaléka lett. Ez is a legjobb adat az elmúlt fél évtizedben
– tudatta az államtitkár.
Felidézte: 2011 óta az emelt szintű nyelvi érettségi nyelvvizsgának felel meg, de természetesen ingyenes, amellyel meg lehet spórolni a nyelvvizsgadíjat. Az így nyelvvizsgát szerzők száma is dinamikusan nő: 2018-ban 12 744-en, 2023-ban 25 240-en, idén pedig az eddigi legtöbben, 34 608-an szereztek emelt szintű érettségivel nyelvvizsgát.
Az államtitkár elmondta: a közoktatásban kilenc szempont alapján évente felmérik a tanulók fizikai állapotát. Az idén 664 457 diák adatait vették fel. Az országos fittségi mutató 5,36, ami szintén javuló tendenciát mutat. Bár a legjobb adatot, 5,41-et 2019-ben mérték, a pandémia miatt ez sokat romlott, ami mutatja az iskolai testnevelés fontosságát. A diákok fizikai állapota pedig 2022 óta a felmérések szerint újra javul – állította Maruzsa Zoltán.