A kormány segíti a megváltozott munkaképességűeket az önálló életvitelük kialakításában

Markáns szemléletváltozás zajlik a fogyatékkal élő emberek megítélésében, akik az empátia mellett önálló életvitelük kialakításában vágynak támogatásra a többségi társadalomtól – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szociális ügyekért felelős helyettes államtitkára csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.

Forrás: MTI2019. 05. 16. 11:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Simon Attila István annak a Neked MUNKA, Nekem ÁLOM! című programnak az ismertetésén beszélt erről, amelynek keretében fogyatékkal élők ötödik éve próbálhatják ki magukat néhány napra vágyott munkahelyeiken, idén összesen 14 civil szervezet segítségével.

Az Emmi helyettes államtitkára fontosnak és példaértékűnek nevezett minden olyan kezdeményezést, amely segíti hasznos és értékteremtő munkához juttatni a megváltozott munkaképességű embereket, akik ebből tartást és önbecsülést nyerhetnek.

Kiemelte, a kormány a civil szervezetek támogatása mellett több más módon is segíti ezt a célt. Példaként említette azt a kedvezményt, amelyben a munkáltatók a minimálbér kétszeresét érintő járulékkedvezményt kapnak fogyatékkal élő személyek foglalkoztatása esetén.

Simon Attila István kitért arra is, hogy a kabinet évente 42 milliárd forintos támogatást ad a megváltozott munkaképességűeket alkalmazó akkreditált foglalkoztatóknak, emellett az úgynevezett fejlesztő foglalkoztatásban további lehetőséget biztosít a védett környezetben történő munkavégzésre.

Megjegyezte továbbá, hogy minden olyan 25 munkavállalónál többet foglalkoztató magyarországi cégnek rehabilitációs hozzájárulást kell fizetnie, amelyik álláshelyei 5 százalékát nem megváltozott munkaképességű személyekkel tölti fel. A helyettes államtitkár tájékoztatása szerint a költségvetésnek ebből évente 70-80 milliárd forintos bevétele származik, amelyről azonban a kormány szívesen lemondana, hiszen ez azt jelentené, hogy jelentősen bővült a fogyatékkal élők foglalkoztatása.

Bíró Veronika, a programot kezdeményező Salva Vita Alapítvány munkatársa elmondta, az elmúlt négy évben 550-en, az idén pedig már 230-an próbálhatják ki magukat „álommunkahelyükön”. A jelentkezők sokféle motivációval érkeznek: vannak, akik olyan állásokat akarnak megnézni, ahol később hosszú távon is dolgozhatnak, míg mások olyan helyekre szeretnének betekintést nyerni, ahol nincs lehetőségük elhelyezkedni – fejtette ki.

Az alapítvány munkatársának tájékoztatása szerint idén is a rendőrség, illetve a tűzoltóság volt nagyon népszerű célpont, de tetoválószalonban, cukrászdában, nagykövetségen, kutyakiképzőben, zeneiskolásban és autószerelő munkahelyen is próbát tehetnek a jelentkezők május 16-23. között.

Bíró Veronika szólt arról is, a programban részt vevő munkahelyek dolgozói is sok értékes tapasztalatot gyűjtenek a fogyatékos emberekkel történő kapcsolatteremtés alatt.

Az idei program egyik résztvevője, a minisztériumban folyó munkát kipróbáló Dömötör Dávid első éves jogászhallgató elmondta, látássérültként sok embertől kapott támogatást, ugyanakkor számos kellemetlen tapasztalatot is szerzett, ezért fontosnak tartja, hogy már az oktatásban több figyelmet fordítsanak a fogyatékossággal élőkről szóló tájékoztatásra.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.