A középiskolákban továbbra is online oktatás zajlik, az általános iskolák és óvodák viszont nyitva maradnak, ahol csak lehet – emelte ki tegnap a köznevelésért felelős államtitkár a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. Maruzsa Zoltán úgy fogalmazott:
az oktatásirányításnak is csalódást okozott, hogy a középiskolákra vonatkozó korlátozást fenn kell tartani, de a járványnak még koránt sincs vége, noha a fertőzésszámok folyamatosan javulnak.
Szerinte 2020 tavaszán bebizonyosodott, hogy az általános iskolákban is működőképes a digitális oktatás, de az is kiderült, hogy ennek a módszernek a hatékonysága jelentősen életkorfüggő. – A teljes intézményrendszer felkészült arra, hogy ha kell, a következő naptól át tud állni digitális rendre, de ha van rá mód, ezt érdemes elkerülni az általános iskolák esetében. Az online oktatás az alsó tagozatos diákoknál nem tud olyan hatékony lenni. A középiskolás korosztály ugyanakkor már jól tud önállóan tanulni, és minden felmérés azt mutatja, hogy ezekben az évfolyamokban az eszközellátottság is kifejezetten jó, vagyis nem okoz problémát a hátrányos helyzetű tanulók elérése sem. Akinek nincs eszköze, annak az iskolák biztosítottak – magyarázta Maruzsa Zoltán.
Köszönet a nevelőknek
Hozzátette: köszönet illeti az általános iskolák és az óvodák dolgozóit. A személyes oktatásban részt vevők járvány idején végzett munkája ráadásul nemcsak pedagógiai szempontból, hanem munkaerőpiaci szempontból is fontos, mivel lehetővé teszik, hogy a szülők dolgozni tudjanak – tette hozzá. Ezekben az intézménytípusokban csak megbetegedés esetén, időszakosan rendelnek el online tanítást.
Az államtitkár a tanári szervezetek követelésére reagálva hangsúlyozta: legitim elvárás, hogy a pedagógusok koronavírus elleni beoltása mielőbb megtörténjen. A kormány ugyanakkor nem ágazati jellegű oltási eljárást képzelt el, hanem veszélyeztetettségi és életkori szempontok alapján dolgozta ki az oltási tervet. Ennek megfelelően elsőként az egészségügyi dolgozókat oltják be, majd az idősek következnek. A pedagógusok közül is elsőként a 60 év feletti és a krónikus betegek kaphatják majd meg a védőoltást – mondta.
A Nemzeti Pedagógus Kar honlapján fellelhető (Oktatási Hivatal adatai alapján készített) statisztikai adatok szerint 2008 és 2018 között jelentősen nőtt a hatvan éven felüli pedagógusok aránya, az utolsó mérés szerint közel 16 ezren töltötték be a 60. születésnapjukat, ez nagyjából a pedagógusok tíz százaléka. Az azóta eltelt két tanévben még többen léphették át a korhatárt, legalább ennyien vannak tehát, akik a központi oltási terv szerinti harmadik ütemben védettséget szerezhetnek a vírussal szemben.