Kétmilliárd forintot fizetett az állam a nyelvvizsgákra

Az elmúlt két évben már több mint 65 ezer fiatal igényelte és kapta vissza a sikeres nyelvvizsgájának az árát – tudta meg lapunk a szaktárcától. Mint kiderült, bizonyos esetekben az emelt szintű idegen nyelvi érettségi díját is vissza lehet igényelni.

Csókás Adrienn
2020. 01. 17. 5:50
A megmérettetésre többségében 35 évnél fiatalabbak jelentkeznek Fotó: Bach Máté
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2018 januárja óta van lehetőségük a nyelveket tanuló fiataloknak arra, hogy a vizsgadíjakat visszaigényeljék az államtól. A kormány többek között így szeretné nyelvtanulásra ösztönözni a diákokat.

A támogatás azoknak is jár, akiknek már nem ez az első próbálkozásuk. Mint ismert, a középfokú vizsgákért átlagosan 28-34 ezer forintot kell fizetni a legnépszerűbb nyelvvizsgaközpontokban, a felsőfokú bizonyítvány megszerzése pedig akár 38 ezer forintba is kerülhet. Bár a pénzt mindenképpen ki kell fizetni, de ha sikerült a vizsga, és az illető 35 év alatti, akkor visszakapja az összeget. A többség egyébként ebbe a korosztályba tartozik: 2019-ben 112 ezer vizsga közül 101 ezerre 35 évnél fiatalabbak jelentkeztek.

A megmérettetésre többségében 35 évnél fiatalabbak jelentkeznek
Fotó: Bach Máté

Az Emberi Erőforrások Minisztériumától (Emmi) kapott tájékoztatás szerint a kedvezményes lehetőséggel 2018. január 1. és 2019. november 30. között 65 247-en éltek, ami azt jelenti, hogy a kormány közel kétmilliárd forintot fizetett eddig vissza.

Tudni kell, hogy az alapfokú vizsgákért nem jár pénz, csak a közép- és felsőfokúakért. Jogszabályban rögzítették, hogy a támogatás mértéke legfeljebb a minimálbér 25 százaléka lehet, ez tavaly vizsgázónként maximum 37 250 forintot jelentett, a mostani, nyolcszázalékos emelésnek köszönhetően viszont elérheti a 40 ezer forintot is. Az állam összesen 27 különböző idegen nyelv vizsgáit támogatja, a legnépszerűbb angol, német, olasz és francia mellett többek között a latin, arab, japán, kínai, illetve a nemzetiségi nyelveket is.

Nem magyar állampolgárságú fiatalok esetén a magyar nyelvi vizsga is beleszámít a támogatott körbe.

Ahogy a felsőoktatási felvételin, itt is érvényes az a szabály, hogy a középfokú nyelvvizsgát kiváltja az emelt szinten letett idegen nyelvi érettségi. Eszerint visszaigényelhető az érettségi díja is annak, aki fizetett érte. Azoknak ugyanis, akik már nem először tesznek javító- vagy pótlóvizsgát, illetve akik tanulói jogviszony nélkül érettségiznek, nincs ingyen az érettségi: az idén a középszintű vizsgák tantárgyanként 24, az emelt szintűek 40 ezer forintba kerülnek. A támogatás a külföldön letett, de honosított nyelvvizsgákra is jár.

Fontos az is, hogy ha valaki nem egyszerre teszi le a nyelvvizsga szóbeli és írásbeli részét, akkor csak abban az esetben igényelhetők vissza a díjak, ha a két bizonyítvány kiállítása között legfeljebb egy év telt el.

Ha ennél több idő, akkor csak a másodjára letett vizsgarész ára kérhető vissza. Aki pedig elfelejtette közvetlenül a vizsga után igényelni a támogatást, egy éven belül még megteheti ezt. A kérelmeket a Magyar Államkincstár – Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál kell előterjeszteni. Fontos, hogy 18 éves kor alatt csak a szülő nyújthatja be a papírokat. A folyósítására nem kell sokat várni, a jogosultság megállapítása esetén 13 napon belül már utalják is a pénzt.

Mint azt korábban megírtuk, a kormány a fenti intézkedés mellett a nyelvtanulási diákhitel bevezetésével és a középiskolások számára indított külföldi nyelvtanfolyamokkal is támogatja a hazai oktatás nemzetköziesítését.

Célul tűzték ki továbbá, hogy a felsőoktatásban a hallgatók legalább húsz százaléka vegyen részt egy minimum három hónapos külföldi tanulmányúton. Ez az arány jelenleg 11 százalék, a kitűzött célt pedig 2023-ra szeretné elérni a kormány.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.