Négyszáz fáklya rajzolta ki éjszaka a történelmi Magyarország határait

Egy rövid, alig néhány perces, de annál látványosabb filmmel készül a trianoni békediktátum 100. évfordulójára Budapesten a XVI. kerületi önkormányzat. Az alkotást június 4-én tekintheti majd meg a nagyközönség, a forgatáson látottak pedig azt vetítik előre, hogy az összetartozás gondolatát közvetítő videó milliók lelkét érintheti meg, és erőt adhat mindannyiunknak a határon túli magyarság megmaradásáért folytatott küzdelemben.

2020. 05. 19. 17:25
Schuster Lóránt Fotó: Mirkó István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Többhetes szervezőmunka, sok-sok szakember szakmai tapasztalata, együttműködése és természetesen a XVI. kerületi önkormányzat támogatása kellett ahhoz, hogy ma este elkészülhessen a kisfilmünk, amelyet a trianoni békediktátum 100. évfordulóján mutatunk majd be a nagyközönségnek – erről Antalóczy Csaba és Horváth Ádám, a produkció ötletgazdái számoltak be a Magyar Nemzetnek a Mátyásföldi repülőtéren a kisfilm forgatása előtt.

A kerületi önkormányzati képviselők elmondták, hogy amikor kitört a koronavírus-járvány, akkor leültek és átgondolták a helyzetet, mert azt a megemlékezéssorozatot, amelyet korábban terveztek, nem lehetett megtartani. A kerület azonban mindenképpen szeretett volna megemlékezni a 100. évfordulóról, ezért elkezdtek gondolkozni. Először csak a fáklyák kerültek szóba, aztán ahogy folyt az ötletelés, felmerült, hogy jó lenne egy zenekar is a programhoz, amely egy olyan számot játszhatna, amelyik kifejezi a nemzeti összetartozásunkat. Először csak egy fényképen gondolkodtak, aztán rájöttek, hogy az, amit ki szeretnének fejezni, csak egy videófilmben lehetséges. Szerették volna, hogy a Nélküled című szám hangozzon el az alkotásban, a közreműködésre a P. Mobil zenekart kérik fel, hiszen a csapat annak idején a XVI. kerületből, Sashalomból indult el Kárpát-medencei hódító útjára.

Bátorítás az elszakítottaknak

Az ötletgazdákból később szervezők lettek, és a következő hetekben Antalóczy Csaba és Horváth Ádám nagyon sokat dolgozott azon, hogy a film forgatására minden összeálljon. – A célunk az, hogy június 4-én és azután az üzenet minél több emberhez eljusson. Szeretnénk a filmet a hivatalos csatornákon leadni, bízunk benne, hogy a sajtó is bemutatja, így a megemlékezést el tudjuk vinni az otthonokba. A legfontosabb üzenet az, hogy összetartozunk, és nem felejthetjük a trianoni békediktátumot, amely sajnálatos, de éppen ezért kitörölhetetlen a lelkünkből – hangsúlyozták a képviselők.

Kiemelték, hogy a videót minden határon túli magyarnak el szeretnék küldeni; első körben a XVI. kerület testvértelepülésein élőkne,k Csíkszentmihályra, Érmihályfalvára, Kishegyesre, Pozsonypüspökibe és Zápszonyba. Azt kívánják ezzel üzenni, hogy minden magyar felelős minden magyarért, és amíg Magyarország létezik, addig mindenben számíthatnak ránk. – A törődés azonban nem egyoldalú, mert amikor a múltban nekünk kellett segítség, mi is megkaptuk a támogatást, így ha kell, akkor a jövőben is vigyázni fognak ránk – tették hozzá.

Schuster Lóránt
Fotó: Mirkó István

Az ötletgazdák kérdésre kifejtették, hogy a hosszas előkészületek és a ma esti forgatás költségeit az önkormányzat finanszírozta, Kovács Péter polgármester a kezdetektől támogatta a film elkészítését. Az ötletgazdákon kívül sokan dolgoztak az alkotás sikeréért, a polgármesteri hivatalban előzőleg a szerződéseket írták, a forgatás helyszínen pedig a P. Mobil zenekar, egy pirotechnikus cég, egy filmes stáb és a kerületi mezőőrszolgálat közreműködésére volt szükség ahhoz, hogy a videó elkészülhessen. A munkálatok alatt a mezőőrök látták vendégül a forgatáson dolgozókat, a közterület-szolgálat pedig a helyszínt biztosította, hogy senki ne zavarhassa meg a felvételt.

Bukarestben is látni fogják

A forgatást a helyszínen tekintette meg a választókerület Fidesz–KDNP-s országgyűlési képviselője is. Szatmáry Kristóf lapunknak elmondta: amikor a kerületben a rendezvényeket tervezték a trianoni békediktátum 100. évfordulójára, még nem sejtették, hogy a koronavírus-járvány alapjaiban írja át az életünket.

– Át kellett gondolni mindent, és ennek lett az eredménye ez az egyedülálló produkció, amellyel mindenkinek tudunk üzenni, elsősorban a mieinknek, de azoknak is, akik nem velünk vannak. A mieinknek azt üzenjük, hogy gondolunk rájuk, ilyenkor különösen, és az égő fáklyák sokunk határon túli személyes kapcsolatait is jelképezik. Azoknak pedig, akik nem a barátaink, azt üzenjük, hogy akármennyire is szeretnék, mi sohasem felejtünk és soha nem adjuk fel. Ami volt, az egyszer talán újra lesz, és azért is jó dolog ez a film, mert jó messziről, még Bukarestből is jól látszik majd – emelte ki a kormánypárti politikus.

Alig néhány perccel később a forgatócsoport hátrébb parancsolt minden érdeklődőt, és kezdetét vette a felvétel. Többórás összehangolt munka következett, ahol egy-egy, a filmben néhány másodperces részen sokszor perceket, tízperceket dolgoztak, az egyes jeleneteket egy drón segítségével a magasból is rögzítették. Az első fáklyát Schuster Lóránt, a P. Mobil frontembere gyújtotta be, közben a Honfoglalás című albumból felhangzott a négysoros részlet: „Azok a hegyek még ma is állnak, azok a folyók még ma is futnak, az a csillag még ma is mutatja az utat, az a nép még ma is él.”

Nem törtünk meg

Ezután csaknem négyszáz, a történelmi Magyarország határait kirajzoló fáklya gyulladt meg távirányítással. Ez a felvételen alig egyperces rész lesz, de a valóságban több mint egy óráig tartott, mire ezt a részt leforgatták. Közben felcsendült a Nélküled című szám, amelyet a P. Mobil a fáklyákkal körülhatárolt területen belül felállított hangszereken játszott el; a csapat a térképen körülbelül Budapest környékéről zenélt. A szervezők elmondták, hogy a történelmi Magyarország határvonala pontos. A fáklyák így szinte centiméter-pontossággal kirajzolták Nagy-Magyarország határát. Ahhoz pedig, hogy a fáklyák a helyükre is kerüljenek, a szervezők barátok segítségét vették igénybe, az ő közreműködésükkel jelölték ki előzőleg a csaknem négyszáz lyukat.

A videó végén a fáklyákkal határolt területen belül, a színpad alatt bengál égők segítségével a piros-fehér-zöld nemzeti trikolór jelent meg, alatta pedig az írás: Összetartozunk. Az üzenetet nemcsak ez a felirat sugallta, hanem az is, hogy a szervezők tervei szerint körülbelül húsz, külhonban készült kép kerül majd egyes fáklyákra a filmben. Az ötletgazdák rámutattak arra, hogy ezeken a képeken valódi élet lenne, ezzel arra kívánnák felhívni a figyelmet, hogy noha meghozták ellenünk a trianoni döntést száz éve, de hiába csatolták el a területeinket és vették el a magyar testvéreinket, nem törtünk meg. Szavaik szerint van élet a határokon túl, magyar emberek laknak ott, akikkel összetartozunk.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.