– Aggályosnak tartom, hogy egy büntetőeljárás kezd átalakulni egy nyelvészeti stúdiummá, holott nem ott vagyunk, és ebben a szakértő asszonynak döntő szerepe van – mondta a Fenyő-ügy csütörtöki tárgyalási napján Zamecsnik Péter, Gyárfás Tamás ügyvédje. Ismert: Gyárfás Tamás és Portik Tamás a vádak szerint felbujtóként, illetve közvetítőként vett részt Fenyő János üzletember 1998-as meggyilkolásában.
A tárgyalási napon folytatódott – illetve be is fejeződött – annak a nyelvészeti szakvéleménynek az ismertetése, amelyben a Portik által titokban rögzített, Portik és Gyárfás között 2003-ban és 2004-ben folyt beszélgetéseket elemezték a szakértők a bíró és a védelem által megadott szempontok szerint.

Fotó: Havran Zoltán
Lapunk „atombombaként” jellemezte a szakvéleményt, amely a per során lényegében az eddigi legkellemetlenebb csapás volt Gyárfás és Portik védekezésére. Kedden még csak a szakvélemény egy részének ismertetése fért bele a tárgyalási napba, ám a teljes dokumentum megismerése után nem tűnik túlzásnak megfogalmazásunk: a szakértők lényegében mindenben ellentétesen foglaltak állást, mint ami Gyárfás Tamás és Portik Tamás védekezésében szerepel. Ennek megfelelően a védelem hevesen reagált a dokumentum kapcsán, amint azt az általában nagyon diplomatikus stílusú Zamecsnik Péter kirohanása is mutatja.
Portik: Zárják ki a szakértőt
Ám ezúttal is Portik Tamás reagált a leghevesebben. Ismét előjött a tárgyaláson, hogy a párbeszédek során talán egyszer előforduló „szétb…sszuk” kifejezés Portik szerint megveretést, Ránki Sára nyelvész szakértő szerint viszont megöletést jelent. – Vállalkozásaim során sokszor hallani lehetett olyat egy szórakozóhelyen kialakuló konfliktust követően, hogy valakinek „szétb…szták a fejét”. Ez minden alkalommal megverést jelentett. Ismét hazudik a nyelvész szakértő, indítványozom a kizárását. Ez azért van, mert Portik Tamást nem lehet felmenteni, és valami kell ahhoz, hogy alátámasszák a vádat. Erről szól ez a jelentés – összegzett Portik.
Gyárfás Tamás úgy foglalta össze a védelem legfontosabb ellenvetéseit:
„A szakértői jelentés amellett, hogy önellentmondásos, a tényekkel ellentétes megállapításokat tartalmaz, feltételezéseket tartalmaz, nélkülöz alapvető logikai összefüggéseket, a vádiratot kívánja alátámasztani a független véleményalkotás helyett, és kompetencián túli is.”