– Milyen nehézségek merültek föl alapjogi szempontból a járvány miatt?
Napi humor: a dubaji csokihoz hasonlították Magyar Pétert
Meglepően sok a hasonlóság a két "termék" között
– Milyen nehézségek merültek föl alapjogi szempontból a járvány miatt?
– A járvány megfékezése érdekében az elmúlt hónapokban elrendelt állami intézkedések mindannyiunk életét nehezítették. Mivel az állampolgárok autonómiájához tartozó egyes cselekmények – például a szabadidős tevékenység vagy a csoportos találkozások – egészségügyi kockázatot hordoztak, ezért korlátozás alá estek. A koronavírus-járvány miatt leginkább a kiszolgáltatott, sérülékeny helyzetű csoportok – az idősek, a betegek, a fogyatékossággal élők, a hajléktalanok, illetve a gyermekek és a zárt intézményekben élők – alapjogainak az érvényesülésében merülhettek fel nehézségek. Többnyire a már amúgy is meglévő problémák erősödtek fel, például a digitális oktatáshoz szükséges informatikai háttér hiányával, a higiéniával, az elszigetelődéssel, a munka és kereseti lehetőségek beszűkülésével, a bentlakásos otthonok személyi és tárgyi feltételeinek biztosításával kapcsolatban.
– Milyen panaszok érkeztek a hivatalához a járvány kapcsán?
– Voltak, akik a munkavállalók jogairól kértek tájékoztatást, vagy a munkáltatók által a veszélyhelyzetben gyűjthető adatok köréről érdeklődtek. Mások a nehéz anyagi helyzetben élők gyermekei digitális oktatásának költségei miatti nehézségeiről tájékoztatták a hivatalt. Többen jelezték az apás szülés kapcsán felmerült problémákat, és érkezett megkeresés a járványügyi védőfelszerelések megdrágulása miatt is. Érdeklődtek a nyári táborok megtartásával kapcsolatban, és a hiteltörlesztési moratórium szabályainak értelmezéséhez is kértek segítséget. Kaptunk jelzéseket a fogyatékossággal élő személyek könnyen érthető tájékoztatásának hiányáról, a gyermekvédelmi intézményekben elrendelt korlátozások miatt, illetve a különélő szülőknél a gyermekükkel való kapcsolattartás akadályozottságáról.
– Számos látogatást tett a veszélyhelyzet alatt. Hogyan sikerült alkalmazkodniuk a helyzethez az intézményeknek, hatóságoknak?
– Fontosnak tartottam, hogy személyes benyomások révén kísérjem figyelemmel az aktuális helyzetet, ezért országos látogatássorozatot indítottam. A gyermek-, illetve speciális otthonok mellett többek között az Operatív Törzs ügyeleti központját, a kiskunhalasi mobil járványkórházat, a rendőrség, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és a Magyar Honvédség intézményeit, határátkelőhelyeket, valamint javítóintézetet és büntetés-végrehajtási intézeteket is felkerestem. Általánosságban elmondható, hogy nagyon pozitív tapasztalataim voltak. A veszélyhelyzetben elrendelt korlátozások szükségszerűnek és arányosnak bizonyultak, amelyet alátámaszt, hogy a koronavírus nem került be a büntetés-végrehajtási, a gyermekvédelmi, a rendőrségi, a fogyatékossággal élő személyek elhelyezésére szolgáló intézményekbe.
– Említette a szükségesség és arányosság elvét. Lehet ennek a betartását objektíven ellenőrizni?
– A veszélyhelyzet alatti korlátozásokat az általánosan alkalmazandótól eltérő, más alkotmányos mérce szerint kell megítélni. Fontos hangsúlyozni, hogy a különleges jogrend intézménye maga is az alapvető jogok, különösen az élethez való jog, illetve a testi és lelki egészséghez való jog védelmét szolgálja. Veszélyhelyzet kihirdetésére korábban is került már sor hazánkban, de az ország területének egészére kiterjedő, a jelenlegihez hasonló időtartamban fennálló helyzetre még nem volt példa. Ezért nem állt rendelkezésre részletes alkotmánybírósági gyakorlat a meghozott intézkedések megítéléséhez. Így fokozott körültekintéssel, esetről esetre kellett az egyes intézkedések és az egyes érintett alapvető jogok viszonyát, a szükségesség és arányosság elvének érvényesülését vizsgálni.
– Voltak hatósági túlkapások? Milyen esetekkel találkoztak?
– Az eltelt másfél hónapban nem került sor kifejezetten a járványügyi intézkedések végrehajtásával kapcsolatos jogsérelem megállapítására. Jelenleg több átfogó, illetve egyedi vizsgálat van folyamatban, de eljárási gyakorlatunk értelmében ezek részleteiről csak a jelentés kiadásával nyújtok majd tájékoztatást.
– A kórházi ágyak felszabadítása alapjogi szempontból nem volt aggályos?
– A kórházi ágykapacitás felszabadításával összefüggésben eddig egyetlen egyedi, konkrét jogsérelmen alapuló panaszbeadványt sem kaptunk. Tehát egyetlen beteg, vagy annak hozzátartozója sem fordult a hivatalhoz azzal, hogy bár állapota ezt nem indokolta volna, mégis hazaküldték. Eddig kizárólag személyükben nem érintettek – országgyűlési képviselők, különböző szervezetek vagy aktivista magánszemélyek – kerestek meg. Már korábban, hivatalból vizsgálatot indítottam, aminek első lépéseként megkerestem a szaktárcát a kiadott utasítások pontos megismerése érdekében. Ezt követően tudok majd kérdéseket megfogalmazni véletlenszerűen kiválasztott egészségügyi szolgáltatók felé, hogy megismerjem az utasítások nyomán kialakult gyakorlatot.
– Az érettségi megtartásával sérültek a diákok, pedagógusok jogai?
– Az utolsó írásbelire május 21-én kerül sor, de eddig nem érkezett panasz a hivatalomhoz konkrétan a vizsgák lebonyolításával kapcsolatban.
Meglepően sok a hasonlóság a két "termék" között
Menczer Tamás szerint a magdeburgi események igazolják Magyarország bevándorlásellenes politikáját.
A miniszterelnök szerint Magyarország a magyaroké.
Csibi Krisztina: A biztonság legyen mindennapi valóság!
Kihúzták az ötös lottót
Putyin bejelentést tett a harmadik világháborúról
Ennyi volt? Sármos edzőre cserélhette L.L. Juniort Dárdai Blanka
Zelenszkij kinevezte Ukrajna budapesti nagykövetét, akit „a lövészárkok professzoraként” emlegetnek – de ki is ő valójában?
Botrányos előzmények, Szoboszlaira brutális feladat vár
Ombudsman: maffiakultúra alakult ki az Európai Bizottságban
Megingott a Guardiolába vetett bizalom? Haaland válaszolt
Ez a legfinomabb krumplis pogácsa! Ica néni receptjét mindenki elkéri
Reagált az államtitkár Magyar Péterék karácsonyi adományozásról szóló hazugságaira
Óriási tüntetés a magdeburgi támadás miatt Németországban + videó
Elon Musk durván bírálta Scholzot a magdeburgi brutális terrortámadás miatt
Veszélyben a 13. havi nyugdíj! Rémes, Magyar Péter tényleg mindent elvenne az idős emberektől?
Meglepően sok a hasonlóság a két "termék" között
Menczer Tamás szerint a magdeburgi események igazolják Magyarország bevándorlásellenes politikáját.
A miniszterelnök szerint Magyarország a magyaroké.
Csibi Krisztina: A biztonság legyen mindennapi valóság!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.