Következő mérkőzések
Spanyolország
18:002024. július 05.
Németország
Portugália
21:002024. július 05.
Franciaország

Automatikus választás – menetpróba

A kézi váltós lágyhibrid turbómotor alternatívájaként kínálják az új, saját fejlesztésű öntöltő rendszert.

null

Noha a Suzuki és a Toyota pár évvel ezelőtt stratégiai együttműködési megállapodást kötött, ez egyelőre csak az egymás kereskedőhálózatában kínált autókon érhető tetten: Európában átemblémázott Toyotákat árulnak a Suzuki-kereskedésekben (Across, Swace), Indiában és Dél-Afrikában Suzukikat lehet Toyotaként megvásárolni, műszakilag a saját útjaikat járják a felek  – olvasható az Autó-Motor cikkében.

A legjobb példa erre, hogy a Suzuki nem a partner méltán híres bolygóműves öntöltő hibrid hajtását adaptálta az Esztergomban készülő modellekhez, hanem a saját Strong Hybrid rendszerét, amelyre kívülről mindössze annyi utal, hogy a jelvény nem kék, hanem fekete hátterű.

Japánban 2017 nyarán kezdték a forgalmazását az öntöltő hibrid hajtású Swiftnek, amelynél az 5 fokozatú robotizált váltóba az 1,2 literes (91 LE/118 Nm) benzinmotor mellett egy villanymotor (13,6 LE/30 Nm) hajt be. Utóbbi produktum alacsonynak tűnhet, de ne feledjük, hogy ez azonnali nyomatékot jelent, míg a benzinmotornál a magasabb, 118 Nm-es érték csak magas fordulaton érhető el; kis tempónál nincs szükség ennél többre.

A mérnökök úgy méretezték a rendszert, hogy a villanymotor önmagában képes megindítani az autót és óvatos gázpedálkezeléssel lehet tartani a városi forgalom ritmusát.

Persze ha sietni kell, hozzáadódik a villanymotor teljesítménye a benzinmotoréhoz – a nagyobb kapacitású akkumulátor miatt tovább és több erővel tud segíteni ez a rendszer, mint a lágyhibrid megoldás –, és jóval nagyobb mértékű a lassításnál a fékenergia-visszatermelés.

Mi az előnye a Toyota rendszeréhez képest a Suzuki megoldásának? Az olcsóság.

A meglévő, kézi kapcsolású váltóval felszerelt modellbe kerül egy villanymotor és egy nagyfeszültségű akkumulátor, utóbbira a Toyota rendszerénél is szükség van, de akkor még adaptálni kell a bolygóműves egységet is, ráadásul annál nem elérhető a klasszikus, kardántengelyes összkerékhajtás, ahhoz külön, hátsó hajtómotor egységet kellene fejleszteni. Ráadásul a Suzuki Strong Hybrid bármilyen kézi kapcsolású váltónál bevethető, gondoljunk csak a hosszmotoros Jimnyre, ami aktuálisan haszonjármű-szerepkörbe száműzve tengeti napjait Európában; nem kommentálja a jövőbeli termékekre vonatkozó értesüléseket a Suzuki, de a kémfotókon szereplő nyújtott karosszériás terepjáró-prototípusokban hátsó ülés is látszik…

Az eredeti cikk IDE kattintva olvasható.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Autó-Motor)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.