Hogyan előzhetjük meg a szén-monoxid-mérgezést?

Ahogy hűvösödik az idő, úgy egyre több háztartásban kerül ismét fókuszba a fűtés kérdése.

null

Ahogy hűvösödik az idő, úgy egyre több háztartásban kerül ismét fókuszba a fűtés kérdése. A nem megfelelően karbantartott rendszerek és a rossz füstelvezetés azonban potenciális veszélyforrások lehetnek. A szén-monoxid egy színtelen, szagtalan, erősen mérgező gáz, amely egyaránt veszélyes emberre és állatra. Néma gyilkosnak is nevezik, mert nem látjuk, nem érezzük. A mérgezés bárkivel, bármilyen zárt térben megtörténhet, a gáz jelenléte magas koncentrációban rövid idő alatt halált okozhat.

Szén-monoxid-mérgezés fűtési szezon alatt és azon kívül is előfordulhat, tehát érdemes rendszeres karbantartást végeztetni gázkészülékeink és egyéb tüzelőberendezéseink biztonsága érdekében, emellett elengedhetetlen a kéményellenőrzés. Voltaképpen minden helyiségben ajánlott riasztót elhelyezni, ahol tüzelőberendezés található. Jellemzően ilyen a nappali, konyha, háló, fürdőszoba és a kazánház.

A korszerű vészjelző működése azon az elven alapszik, hogy a szén-monoxidot elnyelni képes vegyi anyag az elnyelt szén-monoxid mennyiségétől függően megváltoztatja fizikai jellemzőit, ezt méri az elektronikus készülék, mely veszély esetén fény- és hangjelzéssel riaszt, az Európai Unió által meghatározott szabványoknak megfelelően.

A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!

Padlófűtés: milyen otthonokban működik a legjobban?

A padlófűtés számos tévhit ellenére a legkedvezőbb megoldások közé tartozik, különösen olyan helyeken, ahol nagy a belmagasság, tágas a tér. Jellemzője, hogy nemcsak egyenletes meleget biztosít, de alkalmazása esetén a sok helyet foglaló, kevésbé esztétikus radiátorok látványával sem kell számolni.

A rendszer tehetetlensége miatt picit lassabban működik ugyan, de egy esetleges áramszünetnél nehezebben is hűl ki, így tovább tartja a meleget a helyiségben. Az üzemeltetési költségek szempontjából is előnyösebb, mivel a padlófűtés működtetése alacsonyabb hőmérsékletű vizet igényel.

Remek párosítás kondenzációs kazánokhoz és hőszivattyús megoldásokhoz. Bizonyos helyiségekbe (gyerekszoba, fürdő) utólag is érdemes beszerelni. Ez megtehető szárazépítési rendszerek (ekkor a cementesztrich vagy gipszrost lapba helyezett csöveket fektetik le, majd burkolják be) vagy elektromos padlófűtés alkalmazásával (ilyenkor egy „elektromos szőnyeget” helyeznek a padlóra, és azt burkolják újra).

A padlófűtéshez hasonlóan működik a korszerű fal- és mennyezetfűtés is, amikor gipszkarton lapban futó csövek kerülnek a falra. E rendszer előnye, hogy nyáron akár hűteni is lehet vele.

Tovább...

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.