Érdekességek az adventről, amiket eddig nem tudott

Mi mindent lehet tudni az év egyik legvarázslatosabb, várakozással teli időszakáról, az adventről?

null

Hoztunk az adventről néhány érdekességet. Íme:

Advent eredete a 4. századik nyúlik vissza

Advent a karácsony (december 25.) előtti negyedik vasárnappal – más megfogalmazásban a Szent András apostol napjához (november 30.) legközelebb eső vasárnappal – veszi kezdetét, és karácsonyig tart – írja a lakáskultúra.hu.

Fotó: Pexels

Eredete a 4. századig nyúlik vissza. VII. Gergely pápa négyben határozta meg az adventi vasárnapok számát. Advent első vasárnapja mindig november 27. és december 3. közé esik, míg negyedik, utolsó vasárnapja december 18. és december 24. közé. Advent első vasárnapja három időszak kezdetét is jelenti: a keresztény egyházi év kezdetét, a karácsonyi ünnepkör kezdetét és természetesen az adventi időszak kezdetét.

Honnan ered az adventi koszorú?

Az első adventi koszorút egy hamburgi lelkész készítette az 1800-as években. Az adventi koszorú manapság már kör alakú, és általában fenyőágakból készül (vagy azok fedik), illetve négy gyertya található rajta. A katolikus otthonokban ezek a gyertyák általában lila színűek, kivéve azt az egyet, amelyik a harmadik vasárnapot szimbolizálja, rózsaszínben.

Ön tudta? Egy adventi szokás a hajnali zsolozsma. Azok, akik követik az ősi hagyományokat, advent első vasárnapjától kezdve karácsony napjáig minden reggel misére mennek.

Népi hagyományok adventkor

Régen az eladósorban levő lányok az adventi hajnali misére való első harangozáskor a harang köteléből három darabot letéptek, amelyeket a hajukba fontak. Ezt azért tették, hogy farsangkor sok kísérőjük legyen. Az Alföldön a lányok a hajnali misére való harangozáskor mézet vagy cukrot ettek, hogy édes legyen nyelvük, így férjet “édesgessenek” maguknak.

Az adventi kalendárium története

Az adventi naptár használatának népszokása 1900 körül kezdődött, kialakulása egy német édesanyához kötődik, akinek kisfia, Gerhard, már hetekkel az ünnep előtt türelmetlenkedett a várva-várt és megszokott karácsonyi ajándékok miatt. Az édesanya ezért egy játékot talált ki gyermeke számára: egy kemény papírlapot huszonnégy részre osztott, mindegyik részre rátűzött egy-egy darab csokoládét. Ezekből Gerhard minden este egyet-egyet ehetett, így számolva vissza a napokat szentestéig. Gerhard Lang később ennek a gyermekkori emlékének a nyomán találta ki és készítette el az első adventi kalendáriumot.

Korábbi cikkünkben beszámoltunk arról, hogy karácsonyi kisfilmmel készül az ünnepekre a Müpa. A Művészetek Palotája (Müpa) karácsonyi alkotása a zene erejéről szól.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.