A D-vitamin legfontosabb feladata a kalciumháztartás szabályozása, valamint a csontok ásványosítása. Hiányában gyermekeknél angolkór, felnőttek esetén csontlágyulás, csontritkulás, fogromlás alakulhat ki. A D-vitamint a szervezetünk saját maga állítja elő a napfény UVB sugarainak hatására, ám a hering, a lazac, vagy a tonhal is kiváló forrása.
A D-vitamin, vagy kalciferol, egy összefoglaló név, amely alatt kétféle vitamint értünk: a D2- és a D3-vitamint. A két vitamin biológiai értéke a szervezetünk számára azonos, ugyanakkor a D3-vitamin biológiai hatását tekintve aktívabb a D2-vitaminnál, vagyis a szervezet számára legjobban felhasználható formája a D3-vitamin.
A D2-vitamin a növényi eredetű elővitaminból keletkezik ultraviola (UV) sugárzás hatására. Nagyobb mennyiségben az élesztő, néhány gombafaj és az anyarozs tartalmazza. Állati eredetű D2-vitamint pusztán néhány halmájolaj-féleség tartalmaz. A természetben előforduló D-vitaminok többsége a D3-vitamin, amely az állati eredetű 7-dehidro-koleszterin elővitaminból alakul ki napfény vagy mesterséges besugárzás hatására. Az emberi bőr felszínét érő napsugárzás következtében szintén ebből az elővitaminból képződik a D3-vitamin.
A D-vitamin megtalálható zsíros halakban, halak májában, a tojássárgájában, valamint a dúsított élelmiszerekben (pl. gabonakészítmények, tejtermékek, margarinok). Ám ezekből nagy mennyiséget kellene naponta elfogyasztani, hogy elegendő mennyiséghez juthasson szervezetünk. Ezért nagyon fontos, hogy a szabad levegőn, a napfényben tartózkodjunk legalább napi 15-30 percet. Az őszi-téli időszakban, amikor nincs elég napfény, ajánlatos lehet szedni valamilyen D-vitamin készítményt.
A hazai ajánlás napi D-vitamin-bevitelre a következő:
*NE=Nemzetközi egység
D-vitamin hiányról elsősorban a vér megemelkedett kalciumszintje árulkodik. Okozhatja a túl kevés szabadban, napsütésben töltött idő, az egyoldalú, hiányos táplálkozás, vagy a belekből való csökkent D-vitamin-felvétel (pl. coeliakia). Terhesség vagy a szoptatási időszak alatt, bizonyos gyógyszerek szedése mellett, mint például az antiepileptikumok, vesefunkció-zavarok, vagy a mellékpajzsmirigy- alul működése, illetve pajzsmirigy-túlműködése esetén is fokozottan megnövekedik testünk vitaminigénye. Szóval ezekben az esetekben érdemes erre nagyobb figyelmet fordítani.
Néhány apróság, amelyek közül ha csak egyet is beiktatunk a napirendünkbe, akkor máris segítettünk testünknek a betegségek legyőzésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.