Íme, a hétköznapok kedvelt borfajtája a Zweigelt

Stílusa könnyed és egyszerű, a gasztronómiában is helyet kaphat mint bisztróbor.

null

A fajta Fritz Zweigelt úrtól kapta a nevét, aki 1922-ben nemesítette Ausztriában a kékfrankos és a szentlőrinc (St. Laurent) keresztezésével. Így talán már meg is van, hogy milyen karakterre számíthatunk tőle. Eredetileg rotburgernek hívták, később a nemesítője iránti tiszteletből nevezték át zweigeltre.

Természetesen Ausztriában találjuk belőle a legtöbb telepítést, a 6400 hektárral a világ zweigelttermelésének a kétharmadát le is fedik.

A legnagyobb hangsúlyt Alsó-Ausztriában és a Fertő tó környékén lévő pincészeteknél kapja, ahol az intenzív hordós érlelést mellőzik, helyette a gyümölcsökre és az élénk savakra koncentrálnak.

Az Ausztriával szomszédos országok hamar átvették a fajtát, így Csehországban, Szlovákiában és Magyarországon is ismert és elismert.

Nálunk a 60-as évektől regisztrált fajta. Ma nagyjából 1600 hektárnyi van belőle. Nem meglepő módon a Soproni borvidék egyik kiemelt fajtája, de az Egri, a Mátrai, a Szekszárdi és a Kunsági területeken is népszerű.

Közepes érésű, fürtje tömör és bőtermő. A talajösszetételre nem igazán kényes, ezért szinte bárhová ültethető. Rozé- és vörösborokat készítenek belőle, és gyakran kerül házasításokba.

Ha egy pincészet megfelelő terméskorlátozás mellett önállóan palackozza, akkor már egy fiatalon is jól iható, kicsit lilás színű, piros bogyós gyümölcsös aromájú bort kap, amelynek tannin- és alkoholtartalma közepes vagy alacsony, savai pedig élénkek, de nem bántóak.

A házasításokban is vibráló karakteréért szeretik. Egy kevés ideig tartó nagyhordós érlelés nem nyomja el az elevenségét, gyümölcsösségét, de hozzátehet némi fűszerességet, mélységet.

Könnyed és egyszerű stílusa miatt a hétköznapok kedvelt fajtája lehet, valamint a gasztronómiában is helyet kaphat mint bisztróbor. A kékfrankoshoz vagy a kadarkához hasonlóan a paradicsomos ételek, tészták, raguk, pizzák, valamint a tradicionális magyaros, fűszerpaprikával készülő fogások, így a halászlé vagy a csirkepaprikás mellé választhatjuk.

Az érettebb, komolyabb tételek akár a liba, a kacsa vagy egyéb vadszárnyasok kísérőjeként is megállják a helyüket. A gomba, a cékla, a padlizsán és egyéb sült zöldségek, sós grillezett sajtok mind jó alapanyagok egy zweigelttel.

A teljes cikket az alábbi linkre kattintva érhetik el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.