Ezzel a recepttel tökéletes lesz az otthon sült kenyér

Az otthon sütött kenyér bolti pékárukkal szembeni nagy előnye, hogy pontosan tudhatjuk, mit tartalmaz.

null

Az otthon sütött kenyér bolti pékárukkal szembeni nagy előnye, hogy pontosan tudhatjuk, mit tartalmaz. A kovászkészítéstől sem kell megijedni, a Mindmegette ajánl hozzá kétféle receptet.

A kovász természetes kelesztőanyag lisztből, burgonyából vagy joghurtból. Jó tudni azt is, hogy a kovászos kenyérnek hosszabb kelesztési idő kell, mint az élesztővel készültnek.

A rozskenyér a legegészségesebb pékáruk közé tartozik
Fotó: pexels

Rozskenyérhez

10 dkg rozslisztet elkeverünk 1/2-1/2 tk korianderrel, őrölt köménnyel, majd 2,5 dl langyos víz és 1 ek méz hozzáadásával összegyúrjuk. Nagyobb befőttesüvegbe vagy műanyag tálba tesszük, és letakarjuk konyharuhával. A következő 72 órában naponta megkeverjük, és a tetejét beszórjuk rozsliszttel. Ahogy a kovász érik, térfogata egyre nő, és savanykás illatot áraszt. Az érés befejeződése után lezárhatjuk az üveget vagy a tálat.

A fehér kenyérhez való recept és a teljes cikk ITT olvasható.

Így számold át az élesztős recepteket kovászosra

Ha valaki rendesen beleássa magát a kovászolásba, óhatatlanul eljut arra a pontra, amikor ki akar próbálni olyan kelt tészta recepteket is az új módszerrel, melyeket eddig élesztővel készített. A mennyiségek átszámolása elsőre ijesztőnek tűnhet, de némi matektudással könnyebb, mint gondolnád – írja a Mindmegette.hu.

Kovásszal időigényesebb dolgozni, mint élesztős tésztával, de számtalan előnye van! A kovászolt tészták élettani hatásai vitathatatlanul jobbak: könnyebben emészthetőek, kevésbé nyomják fel a vércukor szintet és jóval komplexebb ízvilággal gazdagítják a sütit vagy kenyeret, mint az élesztős változat.

A matek

Mielőtt nekiállnál dolgozni, át kell kalkulálnod az élesztős recepted, méghozzá precízen. 100 g aktív, életerős kovász nagyjából 15 g friss élesztőnek megfelelő kelesztő erővel rendelkezik. Ha a kovászod 100% hidratáltságú, az azt jelenti, hogy 50%-a liszt, 50%-a víz.

Nos. Ha van egy élesztős recepted, ami így néz ki:

500 g liszt

350 g víz

50 g élesztő

10 g só

Akkor nincs más dolgod, mint kiszámolni, hogy 50 g élesztő kb. 335 g kovásznak felel meg. Ebből kb. 165 g víz és 165 g liszt. Ezeket a számokat kivonom az eredeti receptből, a kovász mennyiségét pedig hozzáadom, így a receptem az alábbiak szerint alakul:

335 g liszt

185 g víz

335 g kovász

10 g só

Röviden tehát, mindig számold át, az adott receptben szereplő élesztő mennyisége mennyi kovásznak felel meg, azt oszd el kettővel, azt a mennyiséget vond le a recept liszt, valamint folyadék tartalmából és kész is vagy!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.