Mit jelent egy termék csomagolásán a KMÉ védjegy?

Mutatjuk, milyen folyamatokon kell keresztülmennie a terméknek, mielőtt megkapja ezt a rangos elismerést!

null

A KMÉ védjegy kétfokozatú, alap- és arany fokozattal rendelkezik – írja a mindmegette.hu.

Az alapfokozatra a márkatulajdonos (gyártó, forgalmazó) pályázhat. A pályázónak és termékének különböző szabályoknak és előírásoknak kell megfelelni, amivel bizonyítja, hogy a termék az átlagosnál magasabb minőségű, kiérdemelve ezzel az alap(fokozatú) kitüntetést. A pályázatról a bírálóbizottság javaslata alapján a Védjegyjogosult dönt.

Az aranyfokozat a Nébih által szervezett Termékmustra eredménye alapján igényelhető, és a prémium kategóriát képviseli. A Termékmustra az adott termékkörben megvásárolható termékek versenye, ahova úgynevezett polcfelmérés révén, vagy jelentkezéssel lehet bekerülni.

Fotó: portal.nebih.gov.hu

A TERMÉKMUSTRA MENETE

  • A Termékmustra keretében elsőként a laboratóriumi mérésekre kerül sor, ahol alaposan megvizsgálják a termékek biztonsági és minőségi paramétereit.
  • A továbbjutó termékekre ezt követően az ellenőrzésnek talán az egyik legizgalmasabb része, az úgynevezett minőségmustra vár, ahol egy szakemberekből és laikusokból álló – akár száztagú zsűri – kóstolja végig, és értékeli az egyes termékeket, egy előre meghatározott szempontrendszer szerint.

  • Az értékelés során legjobban szereplő termékek ezt követően bekerülnek az úgynevezett csúcsbírálatra, ahol a kóstolást szigorú szakmai szempontok szerint végzik a szakemberek.
  • A minőségmustra ezen részénél mintegy harmadára csökken a versenyben maradó termékek száma. Azonban a folyamatnak még nincs vége, ugyanis a Nébih szakemberei megvizsgálják a továbbjutott termékek csomagolását és az azon szereplő jelöléseket is.
  • Amikor egy termék megfelelt az összes vizsgálaton és továbbjutott a kóstolói-tesztelői szakaszon is, akkor alkalmas lehet a KMÉ-védjegy arany fokozatának használatára, így a termék gyártója vagy forgalmazója megkapja a lehetőséget, hogy igényelje a védjegy használati jogát.
  • Ha valaki beadja a pályázatát a védjegyhasználatra, egy átfogó üzemaudit következik, ahol az előállítás körülményeit is megvizsgálják a szakemberek. Ha a helyszíni üzemellenőrzésen a pályázott termékkel kapcsolatban mindent rendben találnak, és a KMÉ bírálóbizottsága is pozitívan értékeli a tanúsítási folyamat eredményeit, akkor használható az arany fokozatú védjegy.

    A tehéntúró- és a tejföltermékek csomagolását például érdemes fürkészni vásárlás közben, ugyanis számukra már elérhető a védjegy.

    A használati jog időtartamáról és az alatti vizsgálatokról olvashat az eredeti cikkben a Mindmegette oldalán.

    Korábbi cikkükben arról írtunk, hogy több veszélyes étrend-kiegészítőt is talált a Nébih. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal kötelezte a forgalmazót a termékek kereskedelmi forgalomból való azonnali kivonására.

     

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.