Így csökkenthető a rák kockázata helyes táplálkozással

Helyes életmóddal és táplálkozással ha meg nem is előzhetjük, de csökkenthetjük a rák kialakulásának kockázatát.

null

A rák kialakulásában rengeteg dolog közrejátszhat, és ezek közül a legtöbbre nincs ráhatásunk, némelyikre viszont igen – ilyen például az életmód, a táplálkozás, amelyekkel, ha meg nem is előzhetjük, de csökkenthetjük a rák kialakulásának kockázatát. Az alábbiakra mindenképpen érdemes odafigyelni – írja a Mindmegette.

1. Mértékkel a sóval és a mesterséges adalékanyagokkal!

A szervezetünk egy csodálatos önműködő, öngyógyító rendszer, ezért fontos, hogy ne dúljuk fel az egyensúlyát a sok mesterségesen előállított adalékanyaggal, ugyanis ezek negatívan befolyásolják és gyengítik a természetes védekezőrendszerünket. Ugyanígy a sóval is vigyázzunk: napi hat gramm sónál többre nincs szüksége a testnek, csak elvonja a vizet, és a sejtek emiatt nem képesek megújulni.

2. Ügyeljünk a folyadékra!

Ha már a víznél és sejtek megújulásánál tartunk: a szervezetünknek minimum napi 1,5-2 liter folyadékra van szüksége az optimális működéshez, és jó, ha ez a folyadék elsősorban víz. Egyes szakértők szerint jó, ha szűrt, vagy ásványvíz, hogy kiszűrjük a nem kívánatos anyagokat. Figyeljünk rá, hogy igyunk meg naponta legalább ennyit, ha magunktól nem megy, használhatunk például olyan mobil appot, ami figyelmeztet rá.

Emellett, mivel egyes vizsgálatok szerint a koffein rákellenes hatású, ezért érdemes naponta fogyasztani, de persze csak mértékkel, ügyelve arra, hogy a kávé is folyadékot von el a szervezettől, ezért fontos azt vízzel pótolni, ezért is szoktak jobb kávézókban egy kis pohár vizet is adni a kávé mellé.

Igyunk minden nap annyi vizet, amennyi csak lehetséges!
Fotó: unsplash

3. Sok zöldség és gyümölcs

Az olyan teljes értékű élelmiszereket, mint a zöldségek és a gyümölcsök, funkcionális élelmiszereknek nevezik. Általánosságban elmondható, hogy a zöldségek és gyümölcsök- a bennük lévő vitaminoknak és flavonoidoknak köszönhetően -, valamint a magas rosttartalmú élelmiszerek egyfajta védőhatással bírnak a rákkal szemben. Tehát érdemes őket rendszeresen és változatosan fogyasztani Naponta ötször ajánlott friss zöldséget vagy gyümölcsöt enni, elsősorban nyersen.

4. Együnk kevesebb cukrot

A cukor hatására a sejtek megduzzadnak, és a számuk is nő. Ez pedig kedvezhet a rákos folyamatoknak. Az ajánlottnál nagyobb mennyiségű cukorfogyasztás többek között a hasnyálmirigyrák, a köszvény és a vesebetegségek kialakulásának esélyét is megemeli.

5. Csökkentsük a zsírfogyasztást

Persze erre nem minden esetben van szükség, de a szükségletekhez kellene igazítani a kalória bevitelt, csak azt és akkor fogyasztani, ha a szervezetünknek tényleg szüksége van rá, így a túlsúly is csökkenthető lenne. A zsírfogyasztásunkat pedig mérsékelni kellene az összenergia-bevitel mintegy 30%-ára.

A teljes cikk ITT érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.