Tudta, hogy egy háztartási balesetnek köszönhetjük a kockacukrot?

Tudtad, hogy a kockacukrot egy háztartási balesetnek és egy szerelmes férjnek köszönhetjük?

null

Pillantsunk vissza kicsit az időben, hogy megértsük, miért éppen Csehországban állítottak emlékművet a kockacukor emlékének. Miután III. Frigyes Vilmos porosz uralkodó a gyarmatokról érkező drága nádcukor kiváltására elrendelte a cukorrépa termesztését, 1801-ben megnyílt az első európai cukorgyár Sziléziában, a ma Lengyelországhoz tartozó Konaryban (régi nevén Kunern), majd 1829-ben megalapították az első valóban ipari méretű üzemet a csehországi Kostelní Vydří városkában. A 19. század derekán már a dél-csehországi Dačicében is működött egy cukorfinomító. Ide csábította el a tulajdonos Bécsből a cukorgyártás területén komoly tapasztalatokat szerzett cseh származású Jakub Kryštof (Jacob Christoph) Radot, hogy lendítse fel a termelést.

Állítólag még a kocka alakot is a dühös asszony vetette fel
Fotó: PEXELS

A legenda szerint 1841-ben Rad felesége, Julianne egy alkalommal megpróbált lefaragni egy kisebb darabot az akkortájt csak süveg alakú tömbökbe préselve kapható cukorból a konyhájukban, amikor csúnyán megsebezte magát. Fájdalmában kifakadt a férje előtt, hogy miért nem képesek kitalálni a gyárban valami jobban adagolható cukrot, mielőtt ő vagy a lányai levágják az ujjukat... Állítólag még a kocka alakot is a dühös asszony vetette fel.

Rad úr olyannyira a lelkére vette a dolgot, hogy kifejlesztett egy kézi préselő berendezést, és három hónap múlva meglepte a mit sem sejtő Juliannét egy csinosan becsomagolt dobozzal, amelyben 350 darab fehér és piros kockacukor sorakozott.

A feltaláló 1842-ben bejegyeztette találmányát Bécsben, és 1843. január 23-án megkapta a hivatalos engedélyt a dačicei „Thee-Zucker” gyártására. Hat présgéppel naponta 1120 kg kockacukrot állítottak elő, majd a terméket 10-12 órás szárítást követően egyfontos (kb. 0,5 kg-os), 250 darabot tartalmazó dobozokba csomagolták. A szabadalmat hamarosan porosz, szász, bajor, svájci és angol cukorgyárak is megvásárolták, így a kockacukor gyorsan elterjedt a világban.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Parányi színes habcsókok, amikért rajong a világ: íme a macaron-sztori!

A macaronmánia a 20. század közepén kezdett el terjedni a világban, miután a patinás párizsi Louis Ernest Ladurée kávéház cukrásza, Pierre Desfontaines először illesztett össze két mandulás habcsókpasztillát ganache krémmel – olvasható a Mindmegette cikkében.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.