Mindent a köménymagról, a római és az édesköményről

Mindhárom kömény, mindhármat viszonylag keveset használjuk, pedig isteni finomak.

null

Mindhárom kömény, mindhármat viszonylag keveset használjuk – tisztelet a kivételnek –, pedig isteni finomak. Növénytani rokonságban állnak ugyan egymással, de nagyon különböznek – írja a Mindmegette.hu.

A köménymag

A köménymag ismert fűszer hazánkban. Régi kömény, konyhakömény neveken illetik. Az európai konyhában a 13. századtól van jelen.

Íze fanyar, erős, kicsit az ánizsra emlékeztető. Más fűszerekkel ne vegyítsük, de a fokhagymával jól harmonizál.

Sokan a köménymagból levest főznek. Kolbászokba, pogácsák tetejére is tesszük. Körözöttbe is finom. Németországban a rozskenyér tetejére általában szórnak köménymagot. Tesznek a savanyú káposztába és más savanyúságokba is.

Teaként babáknak adják, szélhajtó, görcsoldó hatású, fertőtlenít is. Állítólag a legmakacsabb csuklást is elmulasztja. Élénkítő, emésztést segítő hatását a gyógyszeripar is felhasználja. Ha angol nyelvű szakácskönyvben keressük, caraway (ejtsd: kerövéj) néven fogjuk megtalálni. Gyakran összekeverik a cumin (ejtsd: kjumin) nevű fűszerrel, mely valójában a teljesen más ízű római kömény neve.

A római kömény

Bár az egyik legnépszerűbb fűszerféleség a világon, mi alig fogyasztjuk, és kapni sem lehet minden üzletben. Fehér kömény, kumin vagy borsoskömény néven is ismerjük. Hasonlít a köménymaghoz, de az íze teljesen más, igen erős aromájú, kicsit kesernyés ízű fűszer. A vékony, sárgás magok tulajdonképpen a kömény megszárított termései. Ritka a fűszernövényeknél, de kevés gyógyhatása bizonyított.

Növénytani rokonságban állnak ugyan egymással, de nagyon különböznek
Fotó: Pixabay

A hollandok és franciák sajtokat ízesítenek vele, de Amerikában, Ázsiában és Észak-Afrikában is nagyon elterjedt. Az indiai konyha fontos fűszere, a garam masala alkotóeleme is. A mexikói konyha is sokat használja, a chili con carne, a tacos vagy a salsa nem képzelhető el nélküle. Szárazon vagy olajban megpirítva érvényesül legjobban az aromája.

Az édeskömény

Gumós vagy firenzei köményként is ismerjük, de az ánizskapor és a fennel is ő. A növény külső jegyeiben nagyon hasonlít a kaporhoz. Íze ánizsos, húsa ropogós. Az ókorban is ismert zöldségféle, termesztése Európában a középkor vége táján indult.

Főleg salátaként, köretként, főzelékként fogyasztjuk, de édességeket és italokat is lehet készíteni belőle. Sütve is nagyon finom. Az olaszok kedvelt étele, márpedig ők tudnak valamit a gasztronómiáról. Próbáljuk ki az egyik olasz fogyasztási módot: frissen főtt, olívával meglocsolt tésztára reszeljünk nyers édesköményt.

Alacsony energiatartalom és magas ásványi anyag, valamint vitamintartalom jellemzi.

Használhatjuk pakolásként, megnyugtatja a fáradt szemet, kitisztítja a látást. Erősíti a gyomrot és frissen szült anyukák ismerik tejszaporító hatását is. Görcsoldó, serkenti a bélműködést.

A borítókép illusztráció

A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!

Brik, harissza és kuszkusz: amiért érdemes megkóstolni Tunéziát

Tunézia ősidők óta a népek találkozóhelye, ahol barátságosan fogadják a békés szándékkal érkezőket, és a múlt század közepéig tartó francia fennhatóság is nyomott hagyott az országon. A helyi konyha szerencsésen ötvözi az arab, a berber, a török, az andalúz, az olasz és a francia konyha ízeit.

Tovább...

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.