Facebook-csoportokban tört ki a kommentháború arról, hogy miért lehet finomabb a lángos a strandokon és a piacokon, mint otthon. A Bors a tökéletes lángos titkáról Molnárné Baki Máriát kérdezte, aki 25 éve süti a lángost nagyüzemben - olvasható a Mindmegette.hu cikkében.
„A kézzel dagasztás alap. Lehet ugyan géppel is, de a megfelelő állagot a gyakorlott kéz érzékeli. És van még egy titok, amitől az otthoni lángos nem lesz soha annyira tökéletes. A tűzhelyen a legnagyobb gázfokozattal sem tudunk olyan forró olajat elérni, mint a sütödékben” – árulta el.
A fővárosi Fény utcai piac egyik lángoskészítője, Hriagyel Géza is a dagasztást emelte ki a lapnak.
„A szüleink 30 éven keresztül készítették a lángost. Édesapánk fiatal korában tanulta egy idősebbtől, aki szintén egy idősebbtől, úgyhogy az ő receptjük több, mint száz éves. Kézzel dagasztunk, fontosak az alapanyagok, és körülbelül másfél óra kell az első sütésig” – mondta Géza.
SAJTTAL ÉS SONKÁVAL TÖLTÖTT LÁNGOS
Hozzávalók:
- 2 dkg élesztő
- 1 dl tej
- 0,5 tk cukor
- 42 dkg liszt
- 1 doboz kefir
- 1 db tojás
- 1 tk só
- 12 dkg füstölt sajt
- 12 dkg prágai sonka
- olaj a sütéshez
Elkészítés:
- Az élesztőt a kézmeleg tejbe morzsoljuk, és megszórjuk a cukorral. Hagyjuk, hogy felfusson, majd egy nagyobb keverőtálba öntjük, és dagasztókaros robotgéppel összedolgozzuk a liszttel, a kefirrel, a felvert tojással és a sóval. Ha már szép ruganyos a tészta, fóliával lefedjük, és legalább 2 órára hűtőbe tesszük.
- Miután a tészta a hűtőben megkelt, lisztezett munkafelületen golflabda nagyságú golyókat formázunk belőle, és kör alakúra, egészen vékonyra kinyújtjuk. A közepére szórunk a felkockázott sajtból és a vékony csíkokra vágott sonkából, majd félbehajtjuk, és a széleit gondosan összenyomkodjuk.
- Felforrósított, bő olajban aranybarnára sütjük, majd papírtörlőre szedjük, és frissen, melegen kínáljuk.