Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ 2020 decemberében közzétett átfogó beszámolója alapján a magyarországi háziorvosok, házi gyermekorvosok által kezelt krónikus betegségek száma 1999 és 2017 között megduplázódott. A tájékoztatóból az is kitűnik, hogy a nem veleszületett betegségek a kor előrehaladtával egyre gyakoribbá válnak - ebben pedig az életmódnak jelentős szerepe van. Az elmúlt két évtizedben duplájára emelkedett például az allergiás és a mozgásszervi betegségek száma, az anyagcsere-betegségek pedig megháromszorozódtak. Napjainkban - a felsoroltak mellett - a gyerekeket leginkább érintő betegségek közé tartoznak még a légúti fertőzések és a vírusos bélgyulladás – írja a Mindmegette.hu.
Allergiás betegségek
Az allergiás betegségek kimagaslóan megugrottak az elmúlt években. Az asztma például a magyarországi gyermekek 6,3%-át érintette 2017-ben, ez az arány az elmúlt 19 évben megduplázódott. A gyermekkorban jelentkező allergiás megbetegedések ma már szerencsére igen jól kezelhetők a modern otthoni eszközök és az innovatív orvosi eljárások segítségével.
Mozgásszervi betegségek
A mozgásszervi betegségek közül a hátgerinc deformitások előfordulása kiemelkedő, a gyerekek 3,1%-át érinti. Kisebb számban fordul elő, de az említett időszakban a kétszeresére nőtt az ízületi gyulladásos megbetegedések száma is. Ennek elkerülése érdekében két dologra figyeljünk mindenképp a gyerekeknél: a testtartásra és a rendszeres testmozgásra. A féloldalas terhelés elkerülése érdekében érdemes hátizsákot vásárolni a félvállas vagy húzós táska helyett. A rendszeres testmozgásnál is próbáljunk olyat választani, amelyik a testet szimmetrikusan terheli, mint például az úszás.
Táplálkozási és anyagcsere-betegségek
A különféle táplálkozási és anyagcsere-betegségekben szenvedők száma szintén hatalmas arányban, háromszorosára nőtt a vizsgált időszakban. Az anyagcserezavarok jelentős része ugyan veleszületett rendellenesség, de előfordul, hogy környezeti hatások miatt alakul ki. Mivel az anyagcserezavarok nagy része nem gyógyítható, ezért különösen fontos a megelőzés és a helyes, korszerű kezelés.
Légúti fertőzések
A légúti fertőzések szintén a leggyakoribb gyermekkori megbetegedések közé tartoznak, amelyek minden évben jellemzően ősszel és télen jelennek meg. Hőemelkedést, fáradtságot, gyengeséget, valamint étvágytalanságot okoznak. A tünetek súlyossága függ az immunrendszer felkészültségétől, ezért fontos, hogy ilyenkor még inkább figyeljünk arra, hogy a gyerekek naponta fogyasszanak friss zöldséget és gyümölcsöt. Sőt, a legjobb, ha ebben az időszakban C vitaminnal is segítjük az immunrendszerüket a fertőzésekkel való küzdelemben.
Vírusos bélgyulladás
Többféle vírus okoz bélgyulladást, legjelentősebb és legismertebb ilyen kórokozó a rotavírus. Ez a vírus főként csecsemőkorban jelent súlyos megbetegedést. Néhány napos lappangás után hányással, hasmenéssel, magas lázzal jelentkezik. A picik esetében a legfőbb veszélyt a folyadék- és sóvesztés jelenti, amelynek következtében a csecsemő kórházi kezelésre szorulhat. A nagyobb gyermekek immunrendszere általában már könnyebben felveszi a harcot ezzel a betegséggel, így számukra a folyadék- és sópótlás mellett elegendő lehet az otthoni pihenés.
A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!