A jó hír az, hogy a NÉBIH friss hazai kutatása szerint az utóbbi három évben 4%-kal csökkent a magyar háztartásokban keletkező élelmiszer-hulladék mennyisége – olvasható a Mindmegette cikkében.
Vagyis most már „csak” 65 kiló élelmiszer landol a szemétben, ami természetesen még mindig nagyon sok.
Ha tenni szeretnénk a bolygónkért, és a spórolás is szempont, akkor érdemes megfogadni a szakértők tanácsait élelmiszerpazarlás témában. Íme a javaslatok:
Vásároljunk hosszú eltarthatósági idejű alapanyagokat
Ha olyan élelmiszerekkel töltjük fel a kamránkat háztartásunkban, amelyeknek viszonylag hosszú a szavatossági ideje, kevésbé valószínű, hogy a maradék a kukában végzi. A fagyasztott zöldségek, gyümölcsök, halak és húsok általában olcsóbbak, mint a frissek, és pontosan annyit használhatunk fel belőlük egyszerre, amennyi az adott ételhez szükséges. A többi élelmiszer a fagyasztóban marad, így nem keletkezik hulladék.
A legtöbbet burgonyából dobunk ki – nagy részét sajnos feleslegesen.
Ha puha, ráncos, repedezett, zöldes színűvé vált vagy penészes, ne fogyasszuk el, de ha éppen csak csírázni kezdett, egyszerűen vágjuk le a kis hajtásokat, és használjuk fel a burgonyát!
A konzervek is tökéletesek, ha a konyhai kiadásunkat szeretnénk csökkenteni a háztartásban. Kaphatóak hozzáadott cukor, só és tartósítószer nélküli konzervek, ezekből bármikor gyorsan készíthetünk egyszerű ebédet, vacsorát.
A szárított fűszernövények olcsók, és jól használhatók a főzés során, ezért felesleges friss vágott vagy cserepes növényt venni ha tudjuk, hogy utóbbiakat nem leszünk képesek életben tartani.
A teljes cikk IDE kattintva olvasható.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)