Nagyban megkönnyíti a dolgunkat a vákuumozott műanyag dobozban kapható, konyhakész darált hús. Hajlamosak vagyunk akár több adaggal is beszerezni, pedig nem árt az óvatosság: kényes áru, így alaposan vegyük szemügyre, mielőtt elkezdenénk vele dolgozni – olvasható a Mindmegette cikkében.
Ellenőrizzük a hús színét
Meglepő módon a darált marhahús színe nem mindig árulkodó. A hús ugyanis gazdag egy mioglobin nevű pigmentben, amely felelős a vas és az oxigén szállításáért az izmokba. Ha ez a pigment ha levegővel érintkezik, élénkpirosra vált.
Mivel nagyon jól néz ki, a legtöbb élelmiszer áruház speciális műanyag fóliát használ, amely átengedi az oxigént, így a darált marhahús felső rétege élénk piros színű lesz.
Hogy mi ezzel a probléma? A látványosan szép, piros alsó réteg alatti húshoz nem jut oxigén, így az szürkéssé válik.
Ez a folyamat minden olyan marhahús esetében végbemegy, amelyet a fagyasztóban tárolunk. Mindezek ellenére az ilyen hús fogyasztása teljesen biztonságos, a színe csupán azt jelzi, hogy lefagyasztottuk. Ha viszont a marhahús felső rétege szürkés vagy barna, akkor inkább dobjuk ki a húst. Akkor is kukázzuk ki, ha penészfoltok jelennek meg: ekkor a hús fehéres, kékes színű.
Szagoljuk meg a húst
A friss darált marhahús illata semleges, enyhe vasaromával.
Enyhén savanykás szaga lesz, ha közeledik a lejárati dátum – ekkor még felhasználható a hús.
De ha már érezni a bomló fehérje jellegzetes, rothadó szagát, semmiképpen ne fogyasszuk el! Ha nem vagyunk biztosak az „orrunkban”, kétségeink vannak, dobjuk ki a húst! Inkább nyeljük le az anyagi veszteséget, mint a baktériumokat.
A teljes cikk IDE kattintva olvasható.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)