Hogyan spóroljunk a vízzel a kertben?

A nyári hónapok forrósága, az egyre kevesebb csapadék és így a vízhiány különösen nagy gondot jelent a kertes házban élőknek.

null

Tervezzük meg a kertünk odafigyeléssel

A víztakarékos kert kialakításánál vegyük figyelembe az udvar sajátosságait. Meghatározó az elhelyezkedése, hiszen az árnyékos és napos helyek, valamint a lejtők és a sík területek vízigénye jelentősen eltérhet. Nem mindegy a talaj típusa sem: a homokos talaj elvezeti a vizet, míg az agyagos megtartja – olvasható a Mindmegette cikkében.

Egyes helyeken, például egy szűk kis mellékudvaron nehéz lehet öntözni, így a mindennapi rutin problémássá válhat.

 A burkolt területek felmelegíthetik és kiszáríthatják a talajt, ezért a víztakarékosság érdekében a terasztól, útburkolattól távol alakítsunk ki öntözésigényes területeket.

Válasszunk szárazságtűrő kerti növényeket

Az öntözés, ezáltal pedig a vízfelhasználás hatékonyabbá tétele érdekében a hasonló vízigényű növényeket ültessük egy helyre. A víztakarékosság érdekében minél több, kis területen elhelyezkedő nagy vízhasználatú zónát alakítsunk ki. Ezek legyenek könnyen hozzáférhetők, hiszen ha nincs eső, rendszeresen kell öntözni.

 A vízhatékonyság miatt ezeken a területeken érdemes összegyűjtött esővízzel vagy szürkevízzel is öntözni.  

A cél az alacsony vízhasználatú zónák növelése, ahol a növények a természetes csapadékon kívül nem kapnak vizet. Ilyenek a bokros területek, a fák, a természetes gyepterületek vagy a szárazságtűrő növényekkel beültetett területek. Utóbbiak nem igényelnek sok vizet, noha kezdetben jól meg kell öntözni őket, hogy biztosan megmaradjanak, de utána hosszú ideig kevés vízzel is megélnek a növények.

Az eredti cikk IDE kattintva olvasható.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.