A tavaszi íz- és illatkavalkád egyik megkerülhetetlen eleme a bodza: a virágából készült szörpöt mindenki ismeri és szereti. Nem éri meg boltban venni, több okból sem: egyrészt, mert ennél egyszerűbben elkészíthető és olcsóbb szirup aligha létezik, másrészt, ha magunk készítjük, pontosan tudjuk, mi van benne, kiválóan tudjuk szabályozni a cukortartalmát, vagy éppen azt, milyen cukorpótlóval készüljön a diétás változat. Ez utóbbihoz, a cukormentes bodzaszörphöz hoztunk egy zseniális receptet a diétaésfitnesz.hu-ról, amivel a szörp ugyan nem lesz olyan sűrű, mintha kristálycukorral készült volna, de az íze sokkal tisztább és finomabb így – arról nem beszélve, hogy ezerszer egészségesebb!
HOZZÁVALÓK A CUKORMENTES BODZASZÖRPHÖZ:
- 3 literes befőttesüveg
- 40-50 db bodzavirág tányér
- 1+2 citrom felkarikázva
- nyírfacukor (kb. 30-50 dkg) vagy más diétás édesítő
- 1 tk. citromsav
ELKÉSZÍTÉS:
- A bodzavirágot mosás nélkül a befőttesüvegbe tesszük!
- Az édesítőt és a citromsavat feloldjuk 3 liter vízben, az egyik citrom levét belefacsarjuk.
- A bodzavirágokra annyi vizet öntünk, hogy majdnem megteljen az üveg. A másik két citromot felkarikázzuk, és szintén az üvegbe tesszük.
- Egy éjszakán át áztatjuk a virágot, másnap átszűrjük üvegekbe, és kidunsztoljuk! Így hónapokig friss marad tartósítószer nélkül.
A DUNSZT VAJON MI?
A dunsztolás egy ősrégi eljárás, ami hosszú távú eltarthatóságot biztosít a lekvároknak, szörpöknek, savanyúságoknak és befőtteknek, és kiválóan helyettesíti a különféle tartósítószereket. A lezáratlan üvegeket állítsd egy vízzel teli lábasba, és forrald addig, míg az üvegeken belül gyöngyözni kezd a matéria. Zárd le még forrón – a teljes légmentesség érdekében a kupak alá egy réteg celofánt is tehetsz –, majd az üvegeket egy-egy törölközőbe vagy paplanba bugyolálva hagyd kihűlni (ez kb. egy nap) – és készen is van! Felbontás után a dunsztolt befőtteket, lekvárokat, szörpöket hűtőben tárold, és nagyon fonos, hogy semmilyen szennyeződés ne kerüljön bele, valamint hogy csakis tiszta evőeszközzel nyúlj az üvegbe!
5 TIPP, MIELŐTT NEKIÁLLNÁNK BODZASZÖRPÖT KÉSZÍTENI
- A bodzát sose forgalmas utak mellől szedjük, és ne is a növény legaljáról, hiszen ki tudja, milyen állat használta mellékhelyiségnek azt a szegény bokrot.
- Ne eső után szüreteljünk, mert a víz kimossa az illóolajakat a virágokból.
- A virágokat minél hamarabb használjuk fel, és ha megbízható helyről szüreteltük őket, ne mossuk meg, viszont nézzük át, van-e rajtuk bogár vagy egyéb, oda nem illő dolog.
- Ha már nagyon szezon vége van, és elnyíltak a virágok, nem lesz igazán finom a szörp.
- A bodzaszörp akkor tökéletes, ha intenzív az íze, az íze pedig akkor intenzív, ha nem hígítjuk agyon vízzel, ezért annyi cukrot (vagy édesítőszert) tegyünk hozzá, hogy legfeljebb 2-3-szoros vízmennyiség kelljen bele, nem több.
Ha pedig a nyári hőségre készülve biztosítanák az extra felfrissülés lehetőségét, kattintsanak ide a bodzás jégkocka receptjéért!
Borítókép: bodzaszörp (Fotó: Shutterstock)