Paprika kisokos – így válasszunk magyar fűszerpaprikát

A fűszerek világában kevés alapanyag büszkélkedhet a magyar paprika örökségével, ízének mélységével és kulináris jelentőségével. Ez az élénkpiros por nem csupán fűszer, hanem Magyarország gazdag kulturális és gasztronómiai örökségének híres szimbóluma. De mi különbözteti meg a magyar paprikát a többitől, és hogyan választhatjuk ki az igazán minőségi őrölt fűszerpaprikát?

null

AZ IGAZI HUNGARIKUM

Az enyhén édes, intenzív és fűszeres jellegű kalocsai és szegedi paprika is egyaránt kiérdemelte a helyét a hungarikumok listáján. Az éghajlat, a talaj és a hagyományok ápolásának különleges kombinációja ezekben a régiókban hozzájárul a magyar paprika páratlanul összetett ízéhez és élénk vörös színéhez, ami remek alapanyaga a pörkölteknek, gulyásnak, töltött káposztának, halászlének és egyéb, bográcsban készült ételnek.

A Magyarországon forgalmazott fűszerpaprika-őrleményekre szigorú szabályok vonatkoznak, ennek értelmében minden fűszerpaprika csomagolásának elején kötelező feltüntetni a származási országot. Ha a termék keverék és többféle országból származó paprikát tartalmaz, úgy százalékosan, csökkenő sorrendben kell megadni az országok neveit (pl. Kína 70%, Spanyolország 20%, Magyarország 10%). Ennek a szabálynak köszönhetően egy pillantás alatt ki tudjuk szűrni, hogy melyik paprika származik 100%-ban Magyarországról, hiszen a csomagoláson ebben az esetben csak a „Magyarország” szó állhat.

A PAPRIKA MÉRŐSZÁMA: ASTA

A kiváló minőségű fűszerpaprikát jelzi a gyönyörű, telt piros szín, az intenzív illat és a jellegzetes íz, de a minőség egyik leggyakrabban használt fokmérője az ASTA szám. Az ASTA egy nemzetközi mérték, ami a paprika természetes színezőanyagát jelöli. Minél vörösebb a paprika, annál magasabb az ASTA értéke.

A fűszerpaprikát a színe, állaga, illata és íze szerint 3-féle minőségi csoportba oszthatjuk termőhelytől függetlenül:

  • Különleges fűszerpaprika: legalább 120 ASTA, finom őrlésű, élénk tűzpiros vagy téglavörös színű, enyhén édeskés, fűszeres, intenzív íz.
  • I. osztályú fűszerpaprika: 100-120 ASTA között, finom őrlésű, élénk vagy sötét piros, téglavörös szín, enyhén fanyar, fűszeres, intenzív íz. Ha a termék 100%-ban magyar, akkor „csemege” fűszerpaprikának is nevezik.
  • II. osztályú fűszerpaprika: 80-100 ASTA között, enyhén darabos állag, világosabb piros szín, barnás-sárgás piros, enyhén fanyar és kesernyés íz. Ha a termék 100%-ban magyar, akkor „édesnemes” fűszerpaprikának is nevezik.

A legismertebb a csemege és édesnemes fűszerpaprika, melyek gyakran kapnak helyet a konyhánkban, ezzel szemben viszont a különleges osztályú fűszerpaprika igazi kuriózum, magasabb ára és minősége miatt csak ritkán használjuk a mindennapi főzéshez.

CSEMEGE, ÉDES VAGY CSÍPŐS?

Sokakat megtéveszthet a „csemege csípős” vagy az „édesnemes csípős” fűszerpaprika-megjelölés, ami valójában a fenti osztályozásra és a paprika csípősségére utal. Ha a paprika magyar és I. osztályú, akkor „csemege” fűszerpaprikának is nevezhető, ha pedig a II. osztályú termék magyar, akkor az „édesnemes” jelölést is viselheti. Így tehát könnyen beazonosíthatjuk a magyar fűszerpaprikát, ha azt látjuk, hogy egy termék „csemege” vagy „édesnemes” őrlemény, akkor biztosak lehetünk benne, hogy 100%-ban Magyarországon termesztett paprikát veszünk.

A csípős megnevezés a minőségi osztályozástól független, mert a paprika kapszaicintartalma határozza meg a csípősségét. Eszerint beszélhetünk csípősségmentes (édes), enyhén csípős, csípős és nagyon csípős paprikáról, így tehát a „csemege csípős” fűszerpaprika is értelmet nyer.

HOGYAN TÁROLJUK A FŰSZERPAPRIKÁT?

Érdemes figyelni arra, hogy ne átlátszó csomagolású fűszerpaprikát vásároljunk: hiába hívogató a paprika piros színe, az áttetsző csomagolás nem védi meg a fűszert a kifakulástól és a magyar szabályok szerint tilos ilyen csomagolásban árusítani az őrölt paprikákat.

Gazdag ízének és színének megőrzése érdekében a paprikát száraz, hűvös, napfénytől jól elzárt helyen tároljuk. Az a legjobb csomagolás, amely légmentesen záródik és nem átlátszó, hogy könnyen megvédje a fűszert a kiszáradástól és gyönyörű piros színének és intenzív aromájának elvesztésétől.

Tároljuk a paprikát megfelelően, hogy minél tovább élvezhessük a kivételes ízét és intenzív színét!

A teljes cikket IDE KATTINTVA olvashatja.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.