Nyersen nem ehető, de lekvárnak, szörpnek és bornak is kitűnő

Míg májusban a bodzavirágot szedjük lelkesen és készítjük belőle a finomságokat, ilyenkor a bodza termése csábít. Nem arra, hogy nyersen elfogyasszuk, hiszen arra nem alkalmas, de például isteni finom lekvárt főzhetünk belőle.

null

A bodzabogyó a fekete bodza (Sambucus nigra) termése, amely kicsi, sötétlila vagy fekete bogyókat hoz. Ez a növény Európában, Észak-Amerikában és Ázsiában őshonos, és régóta használják gyógyászati és kulináris célokra. Bár a bodzavirágok is nagyon népszerűek, különösen szörpök és teák formájában, a bodzabogyók is értékesek, különösen az egészségre gyakorolt jótékony hatásaik miatt.

A bodzabogyó értékes anyagokban gazdag, de nyersen nem fogyasztható / Fotó: Shutterstock

Gyógyító erő

A bodzabogyó a nép gyógyászat kedvelt szere, különösen a téli időszakban, a megfázás és influenza kezelésében használják, nem véletlenül. A bodzabogyó ugyanis gazdag flavonoidokban, különösen antocianinokban, amelyek erős antioxidáns hatással bírnak. Ezek az antioxidánsok segíthetnek megvédeni a sejteket a szabad gyökök okozta károsodástól. Remek gyulladáscsökkentő, így segíthet egyes krónikus betegségek megelőzésében. Magas C-vitamin tartalma is támogatja az immunrendszert, de bőven van benne A-vitamin, kálium és rost is – írta a Mindmegette.hu.

A bodzabogyó szedése

Ezek ismeretében természetes, ha úgy döntünk, hogy begyűjtjük az erdők, mezők szélein pompázó bogyókat. Szüretelésre a teljesen befeketedett bogyójú fürtök alkalmasak, a túlérett bodza könnyen lepotyog, a még éretlen bogyók pedig csökkentik a belőle készült étel, ital minőségét. Amire figyeljünk: nyersen nem fogyasztható, mivel az éretlen vagy feldolgozatlan bogyók mérgezőek lehetnek, és hányingert, hasmenést okozhatnak. A bogyókat mindig fel kell dolgozni, hogy biztonságosan fogyaszthatók legyenek! 

A bodzabogyóból készült bor sokak kedvence / Fotó: Shutterstock

Mi készülhet bodzabogyóból?

  • Bodzabogyószirup

Az egyik legnépszerűbb felhasználási mód a bogyók főzése, amelyből édes szirup készül. Ez a szirup téli hónapokban különösen népszerű, mivel segíthet a megfázás és az influenza tüneteinek enyhítésében.

  • Lekvár

A bodzabogyó dzsúzként vagy lekvárként is feldolgozható. A bogyók fanyar íze miatt gyakran keverik más gyümölcsökkel vagy édesítőszerrel.

 

  • Bor és likőr

A bodzabogyót gyakran használják házi borok, likőrök és egyéb alkoholos italok készítéséhez, mivel jellegzetes, fanyar íze különlegessé teszi ezeket az italokat.

Bodzabor hozzávalói: 

Hozzávalók:

  • 1350 g friss bodza
  • 1350 g cukor
  • 3,78 l víz
  • 1 teáskanál citromsav
  • bor-élesztő

Elkészítése:

Villa segítségével csipkedjük le és törjük össze a bodza bogyókat, majd tegyük egy vödörbe. Adjuk hozzá a felforralt víz felét, és hagyjuk kihűlni. Oldjuk fel a cukrot a maradék vízben, majd szűrjük át szitán a bogyós vizet a cukorra, és adjuk hozzá a citromsavat és élesztőt. Öntsük a folyadékot egy hordóba, és zárjuk le légzsilippel. Tároljuk a bort meleg helyen, hogy nyugodtan erjedhessen. Miután befejeződött az erjedés, öntsük át a bort egy tiszta edénybe. Helyezzük egy hűvösebb helyre, és hagyjuk állni néhány hónapot. Szűrjük át újra, és hagyjuk, hogy a bor kitisztuljon.

  • Sütemények

A bodzabogyót süteményekbe, pitékbe is felhasználhatjuk, főleg, ha valamilyen édesítőszerrel vagy más gyümölccsel párosítjuk.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.