Mit keres egy léghajó a keszthelyi múzeumban?

Kevesen tudják, de a Zeppelin néven ismert légi járművet a keszthelyi születésű Schwarz Dávid találta fel.

null

A keszthelyi Amazon Ház és Látogatóközpont Főúri utazások kiállításán egy különleges léghajó makettet is láthatunk. Kevesen tudják, de a Zeppelin néven ismert légi járművet a keszthelyi születésű Schwarz Dávid találta fel, az ő terveit tökéletesítette a német tábornok.

– Schwarz Dávid 38 méter hosszú léghajójának három légcsavarját Daimler típusú 14 LE négyhengeres robbanómotor vezérelte. Különlegessége a merev szerkezetű alumínium borítás, ezt jobban lehetett irányítani, süllyeszteni – mutatja be a légi járművet Tóbiás Gábor, múzeumi menedzser.

De mit is tudunk a keszthelyi feltalálóról? A Repülés 1953-as számában ezt olvashatjuk:

„A levegő meghódítására irányuló harcnak szerves része, fontos láncszeme volt a kormányozható léghajó fejlődése, amelyben kimagasló szerepet játszott hazánkfia, a keszthelyi születésű Schwarz Dávid. Az ő nevéhez fűződik az első teljesen könnyűfémből készült merev- rendszerű léghajó terve és megépítése.

Ezzel irányt mutatott a léghajó további fejlődésének és ezen túlmenőleg a könnyűfémszerkezetek technikájának kidolgozásával megvetette alapját a korszerű repülőgép építésének is.

Schwarz, akinek Zágrábban virágzó fafeldolgozó üzeme és fatelepe volt, 40 éves korában kezdett foglalkozni a kormányozható léghajó építésének gondolatával. Léghajóját nem gumival impregnált ballonszövetből, hanem ennél sokkal erősebb, ellenállóbb anyagból, fémből akarta felépíteni.

Schwarz már fiatalabb korában is meglepő technikai készségről tett tanúságot és maga tökéletesítette üzemének gépeit, meglett férfi korában ismét tanulni kezd, hogy megismerkedjék a mechanika törvényeivel, a könnyűfémek technológiájával és a léghajózás elméletével.

Ez az ember fanatikusa eszméjének és abban a megingathatatlan hitben él, hogy léghajója hatalmas lépéssel viszi majd előre az emberiség haladásának ügyét.” (Forrás: Arcanum)

A léghajó makettje
Fotó: Mihály Szilvia / LikeBalaton.hu

Fanatizmusáról, a találmányába vetett hitéről a korabeli lapok is beszámoltak, remeteként élt egy Zágráb közeli erdőben, és az sem szegte feltalálói kedvét, amikor fűrészmalma felgyulladása után földönfutó lett. 1897. november 8-án a Budapesti Hírlap ír róla:

„Élettörténete egy tudományszomjas, törekvő emberé, szomorú, de épp oly érdekes, mint találmánya. Magyarországban született Keszthelyen. Apja szegény szabómester volt, kinek kívüle még öt gyermek felneveléséről kellett gondoskodni. A kis Dávid volt a legfiatalabb s szülői a szabóságra fogták.

A fiú azonban sokat tanult s ez alkalommal már mint felnőtt fiatal ember egy erdővásárlást közvetített. Az üzletnél ő is szerzett egy kis pénzt s ekkor Zágrábba költözött, hol – mint ö maga is mondotta – egész remetévé lett.

A közeli erdőségbe ment lakni, egy kis faházba, hol egész nap tanult. Ismerőseivel ritkán találkozott, de ilyenkor mindig vidám volt. Többször kifejtette terveit s ha furcsa életmódja került szóba, mosolyogva mondotta:

Ott künn az erdőn szabad a levegő! Nyugodtan dolgozhatok, és nekem levegő kell!

Ekkor azonban még maga sem volt vele tisztában, mit akar. Hogy valami nagy dolgot tervez, azt onnan kezdték sejteni barátai, hogy Schwarz még télen sem hagyta el az erdei lakot. Sokat foglalkozott aeroneutikai tanulmányokkal, s később már egy általa tervezett léghajó modelljeit is elkészítette.” (Forrás: Arcanum)

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Lehetett egy magyar hercegnek Louis Vuitton által készített táskája?

A keszthelyi Amazon Ház és Látogatóközpontban láthatunk egy különleges Louis Vuitton utazóládát is. Hihetetlenül szép állapotban áll a vitrinben ez a lenyűgöző, szinte szekrény méretű darab, mely III. Festetics György tulajdona volt – tudta meg LikeBalaton.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.