Fel sem merült, hogy lemondjanak mozgássérült fiúkról

A Biró család három gyermeke közül a legidősebb rendkívül ritka, súlyos szellemi és testi fogyatékossággal él.

null

Biró Balázs értelmi fogyatékosan született, emiatt mozgássérült is. Betegsége nem szindróma jellegű, születésekor 23 regisztrált ilyen esetről tudtak a világon. Az orvosok tanácstalanok voltak, azt javasolták a szülőknek, adják intézetbe.

– Ő volt az első gyermekünk. Először elkeseredtem – emlékezik Demény Irén Mónika, az édesanya. – Aztán hamar tudatosult bennem, hogy itthon a helye. Sem bennem, sem a férjemben nem merült fel, hogy lemondjunk róla. Közösen megoldunk mindent.

– Kezdetben magunknak kellett kitaposni a járható utat – veszi át a szót Biró Miklós, az édesapa. – A betegségnek nem volt szakirodalma, nem tudtuk, mi várható és mit tehetünk a fiunk érdekében. Az orvosok kisebb csodának tartották, hogy Balázst kétéves korára megtanítottuk mászni, tízévesen járni. Az ujjamat fogva jött velünk a hosszú erdei sétáinkra.

Balázs négy éve agyvérzést kapott, s a bal oldala lebénult, csakúgy, mint mindkét szemében a látás bal oldali spektruma. Az önálló járás lehetetlenné vált. Biró Miklós szerint már nincsenek egyedül.

– Ma már van segítőhálózat alapítványokkal s a Halmozottan Sérültek Heves Megyei Szülőszövetségével, amely minden helyzetben segítő ötletet ad – sorolja az édesapa. – Kerekesszéket is kaptunk. Ami az ilyen családoknak járó juttatásokat illeti, vegyes a kép. A fiam rokkantnyugdíjat kap, fogyatékossági támogatást, de ezek jó, ha ötvenezer forintot tesznek ki. A gyógyszereit, a pelenkákat ingyen kapjuk. Jól jött az autóvásárlási támogatás is, már mind az öten, rokkantkocsival együtt, elférünk a kocsiban.

A kép illusztráció
Fotó: PEXELS

Biró Miklós a megyei szülőszövetséggel karöltve elérte, hogy a gyermekek otthongondozási díját a minimálbér szintjére emelje az állam. Szerinte egész más a helyzet egy sérült gyermek esetében, mint egy idős embernél, akinek van nyugdíja s általában háza is. A sérült utód állandó ápolása érdekében legalább az egyik szülő akár évtizedekre is kiesik a munkaerőpiacról, legjobb esetben egy kereső marad a családban. Ennek csak a beteg halála vet véget, de akkor ötven-hatvan évesen kellene munkát találni, s nyugdíjra nem lehet számítani. Erre meg kell találnia a választ a társadalomnak.

– Egy sérült gyermek érzelmileg nem okoz pluszgondot, az van az egészségesnél is. Inkább fizikai nehézség jelentkezik a mozgatásánál, a bevásárlásnál – közli Biró Miklós.

– Nem egyszerű a bevásárlókocsival és a kerekesszékkel egyszerre közlekedni – teszi hozzá az édesanya. – Balázs nem hajlandó maszkot viselni, a biztonságára is figyelni kell.

A szülők azt mondják, rengeteget tanulnak a fiuktól. Küzdeni tudást, ahogy megtanult a lépcsőn közlekedni. Ha hullámvölgyben vannak, a fiuk mindig stabil pont. Ha megfogja az arcukat, a szemükbe néz, minden a helyére kerül.

A teljes cikk ITT érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.