A debreceni főorvos szerint kötelező lehet az oltás a sportolóknak

Dr. Varga Lehel beszélt a Hajú-bihari Naplónak a koronavírusról sportolói szempontból.

null

A debreceni főorvos beszélt a Hajú-bihari Naplónak a koronavírusról sportolói szempontból, nem csak élversenyzőknek.

– Sportolók esetében milyen tünetei lehetnek a Covid–19-nek?

– Teljesen ugyanaz, mint magán­embereknél. Nincs különbség ebben a tekintetben még akkor sem, ha azt gondoljuk, hogy az élsportolók immunrendszere erősebb, stabilabb. Légzőszervi megbetegedés (torokfájás, köhögés), rossz közérzet, fáradtság, hőemelkedés, láz, illetve íz- és szagvesztés, de jelentkezhetnek mozgásszervi és izomfájdalmak is.

– A tünetek viszont fokozottabbak lehetnek egy-egy aktív sportolónál, mint amatőröknél?

– Nem feltétlenül. Az immunrendszer állapotától függ leginkább az, hogy a vírus mennyire támadja meg a szervezetet, ez pedig nem függ össze a sportolással a legtöbb esetben. Az úgynevezett csúcsra járatott sportolóknál például tudunk olyanról, hogy éppen a nagy terhelés miatt gyengébb az immunrendszerük, mint egy hétköznapi emberé, ezért rájuk akár lehet igencsak jellemző, hogy összeáll egy tünetegyüttes-sorozat.

Dr. Varga Lehel főorvos felhívta a figyelmet az óvatosságra és az oltás fontosságára is
Fotó: Palánki István/haon.hu.

– Mi a teendő, ha kiderül egy sportolóról, hogy koronavírusos?

– Először is jeleznie kell a klubja felé, illetve a szövetség felé is. Előbb-utóbb pedig ennek az információnak el kell jutnia az Országos Sportegészségügyi Intézetbe. Először a megyei intézetek kapnak értesítést, majd ezek az intézmények továbbítják Pestre, hogy panaszos, tünetes sportoló van az adott helyen, de megyén belül folynak a vizsgálatok. A sportoló szempontjából pedig a teendő egyértelműen a pihenés.

– Itt van-e bármilyen megkülönböztetés amatőr, illetve élsportolók között?

– Igen. Vannak az élsportolók, vannak a 18 év alattiak, és vannak a szabadidős sportolók. Az utóbbiakkal kezdeném: a szabadidős tevékenység gyanánt sportot űzők a tünetek elmúlta után fokozatosan elkezdhetnek újra edzeni, a fiatalokra is ugyanez vonatkozik.

„A pulzusszámra azonban fokozottan oda kell figyelni jó ideig. Ha bárki bármilyen eltérést vagy újabb tüneteket tapasztal, azonnal forduljon orvoshoz!”

Az élsportolóknál enyhébb panaszok megszünte után 1-2 héttel lehet kezdeményezni sportorvosi vizsgálatot, mely arra vonatkozik, hogy mikortól végezhet ismét edzésmunkát az adott személy. Súlyosabb tüneteket követően ez 3-4 hét is lehet, és ekkor mindig kell EKG, illetve szívultrahang is. A válogatott sportolók és olimpikonok esetében még szigorúbbak a feltételek. Azt kiemelném, hogy az összes említett esetnél negatív PCR-teszt kell az „újrainduláshoz”! Az Országos Sportegészségügyi Intézet honlapján mindent részletesen megtalálnak.

A teljes, eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.