Kézügyesség, szépérzék és türelem a csabrendeki patkolt tojás titka

Csíkné Bardon Réka számára nem az a kihívás, hogy minél több patkó férjen egy tojásra, hanem maga a díszítés.

null

A Csabrendeken élő hölgy tíz esztendeje kezdett el tojáspatkolással foglalkozni, pontosabban akkor zsűrizték az első ilyen munkáját. Réka férje, Tamás kovácsként éppen a Népművészet Ifjú Mestere cím elérésére készült, a dolgozatírásban Réka volt segítségére.

Réka szereti a virágmotívumokat, a különféle alakzatokat, például a hattyúét
Fotó: Tóth B. Zsuzsa / VEOL.HU – MEDIAWORKS

– A témával kapcsolatos kutatás során találkoztam a tojáspatkolással, amely egykor a szakma mestereinek kézügyességét bizonyította. Gondoltam, ez nekem is menni fog. Azóta már van kis üllőm, kalapácsom, és a patkót magam készítem a munkához különféle fémekből – mondja Réka, aki állítja, hogy a kis patkók elkészítéséhez nem erő, sokkal inkább kézügyesség szükséges, no meg szépérzék. Persze a kovácsmunka alapműveleteinek ismerete elengedhetetlen, tudni kell, hogy hol kell ütni a vasat ahhoz, hogy ott kunkorodjon, ahol a kovács szeretné.

A patkómotívumok között ott szerepel a nap és a virág is
Fotó: Tóth B. Zsuzsa / VEOL.HU – MEDIAWORKS

– Aztán a tojásra feltenni úgy, hogy az ne törjön össze. No, az végtelen türelemjáték. Számomra nem az a kihívás, hogy minél több patkó férjen egy tojásra, hanem a díszítés. Szeretem a virágmotívumokat, a különféle alakzatokat, például a hattyúét. Leginkább libatojással dolgozom, az szép fehér és viszonylag nagy, kevésbé törik. De a tyúktojás szintén alkalmas a patkolásra, attól függetlenül, hogy egyik tojással sem könnyű dolgozni.

Tulipános patkóval is készülnek
Fotó: Tóth B. Zsuzsa / VEOL.HU – MEDIAWORKS

Amikor egymás után három tojás összetörik patkolás közben, akkor legalább három napig fel is hagyok a munkával. Ehhez belső béke és nyugalom kell, ami a harmadik törött tojás után elszáll

– mondja Réka nevetve.

A motívumok között szerepel a páva is
Fotó: Tóth B. Zsuzsa / VEOL.HU – MEDIAWORKS

Szerinte a tojások patkolása valóságos relaxálás. Hiszen egyetlen kis patkót is hat szeggel rögzít a tojáshéjra, el lehet képzelni, hogy mennyi munka, odafigyelés, türelem kell egy megpatkolt tojás elkészítéséhez. Vagy el sem lehet képzelni. Réka csuhéfonás terén szintén remekel, és közben a szükséges marketingfogásokat is igyekszik elsajátítani.

A tojásokra apró patkók kerülnek, amelyeket Réka maga készít kis kalapáccsal, üllővel
Fotó: Tóth B. Zsuzsa / VEOL.HU – MEDIAWORKS

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Törékeny varázslatok a húsvéti asztalon

A nagyhét már tart, és néhány nap múlva kezdődik a húsvét ünnepe. Ehhez az időszakhoz számos népszokás fűződik, ezek közül is kiemelkedik a húsvéti tojásdíszítés. A hímes tojás a feltámadás, a termékenység és az újjászületés egyetemes szimbóluma. Ősidők óta ékesítve, díszítve, színezve vált az ünnep nélkülözhetetlen kellékévé. A tojásírás női tevékenységként az egész Kárpát-medencében ismert volt. Zsuponyóné Ujváry Mária, a putnoki Gömöri Múzeum és a Holló László Galéria néprajzos muzeológusa – aki maga is írókázik – a híres gömöri tojásokról mesélt nekünk. Segítségével bepillantást nyerhetünk ebbe a hagyományos, viaszos tojásfestési technikába, amely a magyar népi díszítőművészet elemeit is felhasználja.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.