385 liter tejből született sajtóriást készítettek Tatán

A 40 kilós monstrum a tatai Kuny Domokos Múzeum várudvarában rendezett tematikus napon, a Svájcerájon készült.

null

A sajtóriást is bemutató rendezvényen a kultúra, a történelem és a gasztronómia adott hasznos-ízes randevút egymásnak. Stegmayer Máté segédmuzeológus ismeretterjesztő előadást tartott az Esterházy-uradalom sajttal kapcsolatos történelméről.

– Korábban már több tematikus napot is tartottunk, a mostani a tejtermékek, a sajt készítéséről szól. Az Esterházy-uradalom is büszkélkedhetett annak idején sajtkészítéssel, mely országos szinten is megállta a helyét – fogalmazott lapunknak a szakember. Mint mondta, a tatai Esterházy grófi ág egyik felmenője, Esterházy Pál nevéhez köthető az első olyan, jól tejelő szarvasmarhák országba hozatala 1680-ban, melyek lehetővé tették az intenzívebb tejfeldolgozást.

– Tatán az 1810-es években, az Öreg-tó partján építettek fel egy olyan istállót, amelyben svájci technika alapján tudták a tejtermékek előállítását megkezdeni. Az épület még ma is áll, és emlékeztet egykori különleges funkciójára.

Zantleitner Ingrid/Kemma.hu

A sajtkészítés rejtelmeibe nemcsak elméletben, hanem gyakorlatban is betekinthettek az érdeklődők Tatán, Hegedűs Imre herceghalmi sajtkészítő mester ugyanis egy csaknem negyven kilogrammos sajtot készített a közönség szeme láttára, mintegy 385 liter tehéntejből.

– Etyeken van sajtműhelyünk, idestova tizennégy esztendeje foglalkozom sajtkészítéssel, ez szenvedély, mely egyre csak fokozódik. Hobbinak indult, később valóságos életformává vált – mondta. A mester kezei alatt egy svájci típusú hegyi sajt készült, nagy szakértelemmel. A kóstolás azonban természetesen még várat magára, hiszen az üstmunkát az érlelődés követi, így csak nagyjából egy év múlva lehetséges ízmintát is venni a hétvégén készült finomságból.

– Amennyiben a múzeumi szervezők akkor is szívesen látnak, a gyakorlatban is megismerhetik, hogy mi készült most – fogalmazott mosolyogva Hegedűs Imre.

Zantleitner Ingrid/Kemma.hu

Kérdésünkre, miszerint van-e titka a jó sajtnak, és ha igen, mi az, a szakember elmondta: mint minden termék és szolgáltatás nem nélkülözheti a megfelelő hozzáállást.

– Ötven-száz sajtkészítőt ismerek, közülük senkinek nem ez a tanult szakmája, hiszen Magyarországon nemigen létezik sajtkészítő képzés. Ez a foglalkozás más területekről hódított el embereket. Nagy titok nincs benne, azonban hogy egy életen át lehet tanulni, az biztos – zárta szavait. Mi pedig már csak annyit tehetünk hozzá: azért az egerek ízlésével nemigen lehet vitatkozni.

A sajtóriást bemutató eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.