Hat éve vágtak bele az ökológiai gazdálkodásba Zaránkon

Már most sokan érdeklődnek a biofokhagyma iránt, melyet szívvel-lélekkel gondoznak.

null

Nem idegen területet választottak 2015-ben Urbánék az ökológiai gazdálkodásra, hiszen felmenőik már termesztettek fokhagymát.

– Nagyszüleim foglalkoztak ezzel, igaz, nem az őszi, hanem a tavaszi vetésűvel. Ezért tudtuk, hogy ezen a tájon jól érzi magát a fokhagyma – mondta el a községvezető, miközben kisétáltunk a zaránki földjükre.

Az ökológiai gazdálkodással is a kezdetekkor ismerkedtek meg, azóta továbbléptek.

– Látva azt a termőföldromlást, amely Európában tapasztalható, hangsúlyos, hogy az utánunk érkező generációnak is olyan talajt hagyjunk hátra, amely alkalmas a jó minőségű és egészséges élelmiszer előállítására

– fogalmazott. Ennek, az eddigi ismeretek alapján az egyik legjobban fenntartható módja az ökológiai gazdálkodás. Nem hoznak be a gazdaságukba olyan termésfokozó készítményt sem, amelyet más országban állítottak elő. Ezzel is csökkenteni kívánják az ökológiai lábnyomot, hiszen így a szállítást is kihúzhatják a folyamatból.

Urbán László (balra) balmazújvárosi partnerével szemléli meg az idei fokhagymatermést
Fotó: Márkus Attila/Heves Megyei Hírlap

– Sokkal inkább hiszünk az elővetemények alkalmazásában, melyek különböző jótékony tulajdonságokkal bírnak. Éppen ezért ültetünk bíborherét és facéliát is

– mutatott rá. Mindezek a talaj mikrobiológiai élete szempontjából hasznosak, s olyan értékes, szerves tápanyagokat szolgáltatnak a földbe, melyek jót tesznek a fokhagymának. A facéliának más pozitív hatása is van, ami miatt igen hasznos. A gyökere olyan illatanyagot termel, amely elűzi a fokhagymát károsító fonálférget is. Talaj-előkészítéssel hatékonyan tudnak védekezni egy gombás megbetegedés ellen.

– A hagymalégy például vetésforgóval is távol tartható – tudatta Urbán László.

Azt is elmondta, hogy Magyarországon kevés szakirodalom áll rendelkezésre a témában, inkább francia és német területről van több információ, hiszen a biogazdálkodásnak ott már több évtizedes hagyományai vannak. Mindezeket igyekeztek a saját körülményeikhez igazítani.

– Ez egy folyamat, a finomhangoláshoz évekre volt szükségünk. Ez a fajta szemlélet – ahogy egy biogazdálkodó is megfogalmazta – arra ösztönöz, hogy az ember folyamatosan gondolkodjon és innovációt hozzon létre

– vélekedett.

Nem csak egyféle fokhagymát termesztenek, s ahogyan sétáltunk a sorok között, mindig egy-egy újabb típust ismerhettünk meg.

– Zöld, vágottnak való fajtából kettő van, a fehér és ez a lilás-rózsaszín – húzta ki a földből a példányokat egymás után, s mutatta meg a különbséget a kettő között.

Emellett foglalkoznak még egy Sabagold nevű, nagyon erélyes növekedésű, de magas vízigényű fajtával is. S hogy egész évben legyen értékesíthető fokhagymájuk, olyat is termesztenek, amely nagyon sokáig eláll hűtés nélkül is. Mindezeket ugyanis nemcsak hazai, hanem külföldi partnerek is felvásárolják.

A teljes cikk IDE kattintva érhtő el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.