Következő mérkőzések
Spanyolország
21:002024. július 09.
Franciaország
Hollandia
21:002024. július 10.
Anglia

A jövőben több százan felelnek majd az oktatás színvonalának növeléséért

Orbán Viktor kifejtette: nem csupán új irányítási rendszer, hanem egy teljesen új magyar egyetemi rendszer jött létre.

null

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium épületében tartott tárgyaláson Orbán Viktor kifejtette: nem csupán új irányítási rendszer, hanem egy teljesen új magyar egyetemi rendszer jött létre, amelynek küldetése, hogy Magyarország lokomotívjaiként húzzák előre annak gazdaságát, erősítsék az oktatás versenyképességét.

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a kuratóriumok által az egyetemek „leválnak„ az államról, így egyetlen miniszter vagy államtitkár helyett a jövőben több száz kuratóriumi tag és huszonegy kuratóriumi elnök felel az oktatási, kutatási teljesítmény javításáért, a képzések színvonalának növeléséért.

A kormány törekszik a későbbiekben is arra, hogy minél több egyetem váltson fenntartót
Fotó: MTI

Megfogalmazta továbbá azt az elvárást az egyetemek felé, hogy ne középszerűek legyenek, hanem kiváló, minőségi szakembereket képezzenek. Az intézmények saját fejlesztési tervei alapján az állam mindehhez kész finanszírozást biztosítani.

Modellváltásról szóló törvényjavaslatot legutóbb március végén nyújtottak be az Országgyűlés felé. A kormány törekszik a későbbiekben is arra, hogy minél több egyetem váltson fenntartót.

Az eredeti cikket ITT érheti el.

Kiemelt kép: MTI

Stumpf István: Történelmi pillanat jött el a felsőoktatásban

– A napokban elfogadta a parlament az egyetemek modellváltásáról szóló törvényjavaslatot. Nehéz menet volt?

– Heroikus munkát végeztek kollégáink a több mint egy tucat törvény előkészítésével, amelyeket nagy többséggel fogadott el az Országgyűlés. Ahhoz képest, hogy februárban még csak arról beszélgettünk, hogy csupán néhány egyetem fejezte ki a nyitottságát, végül tíz újabb intézmény csatlakozott a modellváltók táborához. Nagyon összetett struktúra jött létre, amelyben vannak állami fenntartású egyetemek, magánegyetemek, egyházi fenntartásúak és a közfeladatot ellátó, közérdekű vagyonkezelő alapítvány által fenntartottak; utóbbi körbe már 21 intézmény tartozik. Az egyetemek leszakadtak az állami köldökzsinórról, nagyobb autonómiát kaptak a gazdálkodásban, a szervezeti működésben, a bérrendszerben, a külső környezettel való kapcsolattartásban és kicsit a közbeszerzésben is. Történelmi pillanat jött el a magyar felsőoktatás életében, és fontos nemzetstratégiai kérdésben döntött a kormány: megadta a lökést és lehetőséget az egyetemeknek arra, hogy a minőségi tudástermelés révén Magyarország belépjen abba a nemzetközi világba, ahol kitüntetett harc folyik a hallgatókért és a magas hozzáadott értéket jelentő intellektuális tőkéért.

Tovább

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.