Következő mérkőzések
Spanyolország
18:002024. július 05.
Németország
Portugália
21:002024. július 05.
Franciaország

Kínos helyesírási hibák mindenhol!

Az internetes kommunikáció nehezíti a problémát, hiszen a készülékek automatikusan javítanak, azonban nem mindig helyesen!

null

A dolgozatok esetén, legyen szó beadandókról, vagy magáról a szakdolgozatról, esetleg tudományos publikációról, mindig hangsúlyt kap a helyesírás. Sokat töprenghetünk azon, vajon amit leírtunk az úgy, abban a formájában helyes-e. Az interneten számos helyesírási platformot találsz, de biztosan hiteles segítséget itt találsz a kérdéses kifejezések esetén! Azonban a sorozatos hibák miatt a dolgozat akár elutasításra is kerülhet, ennek okán most érdemes néhány gyakran fejtörést okozó hibát áttekinteni.

1. Igekötő probléma

A telefonok egyik legidegesítőbb szokása, hogy az igekötőt és az igét külön szavakként kezelik, ennek megfelelően pedig külön írják őket egymástól. Ezt a legtöbben sajnos nem javítjuk ki, sőt, sok esetben annyira hozzászokik az ember szeme, hogy az agy berögzíti, mint helyes opció. Ez azonban egy hatalmas tévedés. Az igekötőt és az igét ugyanis egészen addig egybeírjuk, amíg nem ékelődik be közéjük egy harmadik szó. A meg+írni szavak helyesen megírni, nem pedig meg írni! Abban az esetben, ha a meg+kell+írni szavakat szeretnénk használni, úgy a helyes, ha mind a három szót külön írjuk!

A helyesírási hibák köztünk élnek! (A kép illusztráció)
Fotó: unsplash

2. Az örök klasszikus: j vagy ly

A magyar nyelv egyik sajátossága ez az etimológiailag bár kihalásra ítélt, ám még mindig létező j és ly használat. Mivel konkrét szabályszerűség nem megfogalmazható a probléma orvoslására, így az internetet tudjuk javasolni, amennyiben bizonytalan lennél. A wikipédia összeszedte a leggyakrabban elhibázott szavakat, ahol gyorsan rá tudsz keresni a kérdéses kifejezésre. Egy biztos, szó elején csak akkor kell ly-t keresni, ha a lyuk kifejezés bármely formáját használod!

3. Rövid vagy hosszú

Hányszor kaptál olyan üzenetet, ahol a mindig szó mindíg-ként szerepelt? Tuti olvastál már olyan cikket, ahol a hizlaló ételeket hízlalóként írták le? Feltűnt, hogy nem megfelelő a külalakja? Vannak olyan szavak, amely esetén a kiejtés végett rosszul rögződik be az írásmód, ezért a hirdet, dicsér, szerviz és ehhez hasonló szavak esetén könnyen elrontható az írásmód.

A teljes cikket ITT olvashatod el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.