Bartók Béla műveinek körülbelül egyharmada népdalfeldolgozás, amelyekben a zeneszerző túlnyomórészt saját, mintegy tízezer dallamból álló, nemzetiségektől származó népdalgyűjteményéből válogatott.
Készüljön fel, érkeznek a kemény fagyok!
Bartók Béla műveinek körülbelül egyharmada népdalfeldolgozás, amelyekben a zeneszerző túlnyomórészt saját, mintegy tízezer dallamból álló, nemzetiségektől származó népdalgyűjteményéből válogatott.
A Népzene Bartók műveiben elnevezésű új adatbázis azt a népzenei hátteret tárja fel, amely megragadta Bartók Béla alkotói fantáziáját. Az adatbázis révén válaszokat lehet találni olyan kérdésekre, mint például hogy miként jegyezte le Bartók Béla a dallamot a gyűjtéskor, milyen megjegyzéseket fűzött hozzá, és hogyan pontosította lejegyzését olykor több évtized elteltével – írja a közlemény.
A népdalok fonográffelvételei és különböző lejegyzései meglehetősen közeli, árnyalt képet adnak a művek forrásául szolgáló dallamokról. A forrásokból kirajzolódik, hogyan viszonyult Bartók Béla a népi forrásdallamhoz, milyen esetekben ragaszkodott szigorúan a lejegyzés betűjéhez és mikor kezelte szabadabban az eredeti dallamot.
Az adatbázis a Bartók-művekben felhasznált népi dallamok minden elérhető írott és hangzó forrását közreadja, így olyan kéziratos források válnak szabadon hozzáférhetővé, amelyek eddig csupán a kutatók szűk köre számára voltak elérhetők.
Különösen értékesek a népdalfeldolgozás elsődleges forrásai, a gyűjtőfüzetek, valamint a fonográfhengerre rögzített historikus hangfelvételek és az egyes népdalok gyűjtéskor megörökített „pillanatfelvételei” – olvasható a közleményben.
Az adatbázis, amely alapvetően Lampert Vera Népzene Bartók műveiben című kötetén alapul, a Bartók Béla zeneműveinek kritikai összkiadása közreadásával párhuzamosan, folyamatosan töltik fel.
Az adatbázis az IDE kattintva érhető el.
Egy app, ami virtuális művészeti élményt nyújt otthon
Egy eredeti app-megoldás: a virtuális művészeti piac keresletét és kínálatát összekapcsoló okostelefonos-applikáció született.
A svájci alkalmazással a műkedvelők virtuális művészeti gyűjteményeket tekinthetnek meg ingyen, megismerkedhetnek új művészek munkáival, saját virtuális gyűjteményt hozhatnak létre, vagy megnézhetik, hogy mutatna saját otthonukban a kiválasztott műtárgy – írja a bama.hu.
A művészek és intézmények fizetség fejében mutathatják be alkotásaikat.
„Nagy szükség van erre ezekben az időkben, amikor a múzeumok be vannak zárva, az embereknek pedig a négy fal közé kell visszavonulniuk” – mondta Romana Kunz, az iazzu nevű svájci applikáció egyik megalkotója, a projekt vezetője.
Az iazzu letölthető Android és iPhone mobilokra.
Készüljön fel, érkeznek a kemény fagyok!
Brüsszel így verte át Tuskot
Gyártási hiba miatt fém került a kedvelt termékbe, azonnal levették a magyar boltok polcairól
Elképesztő összegért őrzik Németországban az erőszakos afgán migránst, akit nem tudtak kitoloncolni
Ez a 3 csillagjegy menthetetlen, mindig ugyanabba a szerelmi hibába esik
ByeAlex: „A férfi bármikor lelép” – micsoda gerinctelen hozzáállás!
Gulácsit fejbe rúgták, de a dühtől is vörös lehetett a feje a nagy hibája után
Mi legyen az ebéd hétvégén? 13 durván finom fogás, amivel jól indul a február
Muráti Lilit egy elhagyatott villa udvarán akarta kivégezni a kommunista rendőr
Nincsenek véletlenek: Arne Slot Kerkez Milosról beszélt a Liverpool meccse után
Izzott a levegő stúdióban, Csintalan olyat mondott, hogy beleremegett a mennyezet
Mutatjuk, mennyi pénzt kap a Fradi az UEFA-tól az El-bravúr után
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.