Bartók Béla műveinek körülbelül egyharmada népdalfeldolgozás, amelyekben a zeneszerző túlnyomórészt saját, mintegy tízezer dallamból álló, nemzetiségektől származó népdalgyűjteményéből válogatott.

Magyar Péter álnépszavazása egyszerű adatgyűjtés
Bartók Béla műveinek körülbelül egyharmada népdalfeldolgozás, amelyekben a zeneszerző túlnyomórészt saját, mintegy tízezer dallamból álló, nemzetiségektől származó népdalgyűjteményéből válogatott.
A Népzene Bartók műveiben elnevezésű új adatbázis azt a népzenei hátteret tárja fel, amely megragadta Bartók Béla alkotói fantáziáját. Az adatbázis révén válaszokat lehet találni olyan kérdésekre, mint például hogy miként jegyezte le Bartók Béla a dallamot a gyűjtéskor, milyen megjegyzéseket fűzött hozzá, és hogyan pontosította lejegyzését olykor több évtized elteltével – írja a közlemény.
A népdalok fonográffelvételei és különböző lejegyzései meglehetősen közeli, árnyalt képet adnak a művek forrásául szolgáló dallamokról. A forrásokból kirajzolódik, hogyan viszonyult Bartók Béla a népi forrásdallamhoz, milyen esetekben ragaszkodott szigorúan a lejegyzés betűjéhez és mikor kezelte szabadabban az eredeti dallamot.
Az adatbázis a Bartók-művekben felhasznált népi dallamok minden elérhető írott és hangzó forrását közreadja, így olyan kéziratos források válnak szabadon hozzáférhetővé, amelyek eddig csupán a kutatók szűk köre számára voltak elérhetők.
Különösen értékesek a népdalfeldolgozás elsődleges forrásai, a gyűjtőfüzetek, valamint a fonográfhengerre rögzített historikus hangfelvételek és az egyes népdalok gyűjtéskor megörökített „pillanatfelvételei” – olvasható a közleményben.
Az adatbázis, amely alapvetően Lampert Vera Népzene Bartók műveiben című kötetén alapul, a Bartók Béla zeneműveinek kritikai összkiadása közreadásával párhuzamosan, folyamatosan töltik fel.
Az adatbázis az IDE kattintva érhető el.
Egy app, ami virtuális művészeti élményt nyújt otthon
Egy eredeti app-megoldás: a virtuális művészeti piac keresletét és kínálatát összekapcsoló okostelefonos-applikáció született.
A svájci alkalmazással a műkedvelők virtuális művészeti gyűjteményeket tekinthetnek meg ingyen, megismerkedhetnek új művészek munkáival, saját virtuális gyűjteményt hozhatnak létre, vagy megnézhetik, hogy mutatna saját otthonukban a kiválasztott műtárgy – írja a bama.hu.
A művészek és intézmények fizetség fejében mutathatják be alkotásaikat.
„Nagy szükség van erre ezekben az időkben, amikor a múzeumok be vannak zárva, az embereknek pedig a négy fal közé kell visszavonulniuk” – mondta Romana Kunz, az iazzu nevű svájci applikáció egyik megalkotója, a projekt vezetője.
Az iazzu letölthető Android és iPhone mobilokra.
Magyar Péter álnépszavazása egyszerű adatgyűjtés
Elfogyott az oroszok türelme, lebuktatták Ukrajnát
Nem örülhetünk: ezt nem láttuk jönni, hatalmas fordulat áll be az időjárásban
„Aki balhézni akar, az maradjon” + videó
Farm VIP kieső: ketten is hazamentek a pirosaktól
A teljes anyagi csődöt kockáztatja aki nem teljesíti a katonai kötelezettségét Ukrajnában, de persze vannak kiskapuk
Nincs szó a gyülekezési jog korlátozásáról
A 10 legjobb gulyásleves, amit egyszer meg kell kóstolnod neked is
Trump így lehet harmadszor is elnök
Késleltetheti-e Ausztria Paks II-t?
Hazám mostantól kezdve nyílt diktatúra
A legrejtélyesebb élőlény: nem növény, nem gomba de nem is állat
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.