Mobilok millióin áll le január 1-jén a népszerű üzenetküldő app

A WhatsApp 2021 első napján megszünteti a régebbi eszközök támogatását.

Forrás: ORIGO.HU2020. 12. 31. 9:47
Forrás: PIXABAY
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az üzenetküldő app 2021 első napján megszünteti a régebbi eszközök támogatását. A mobilos szoftverek világában megszokott dolog, hogy időről-időre megszüntetik a régi eszközök és mobil operációs rendszerek támogatását, biztonsági okokból. Éppen erre készül a WhatsApp is. Persze a döntést már jó előre bejelentették, de most többen is emlékeztetnek rá – olvasható az Origó cikkében.

A változtatások értelmében 2021 első napjától nem lehet többé WhatsApp üzenetküldőt használni az olyan Apple iPhone mobilokon, amelyek iOS 9-nél régebbi rendszert használnak. Vagyis az iPhone 4 és az annál régebbi készülékeken.

Az üzenetküldő app 2021 első napján megszünteti a régebbi eszközök támogatását. (Fotó: PIXABAY)

Androidos fronton az Android 4.0.3-nál régebbi eszközök támogatása szűnik meg. Az érintett készülékeken lehet menteni a beszélgetéseket, ha esetleg valakinek nincs modernebb okostelefonja kéznél. Ilyenre viszont mindenképp szükség lesz, ha valaki nem vásárolt az utóbbi években gyártott okostelefont, és használni szeretné mobilos formában a WhatsApp üzenetküldőt.

Mostanában sajátságos módon lopják a felhasználók chat fiókjait

Nem szabad fura kódokat visszaküldeni az ismerősöknek – olvasható az Origó cikkében.

Résen kell lenniük a WhatsApp csevegőszolgáltatást használóknak, az F-Secure biztonsági cég szerint a bűnözők új módon veszik át az irányítást a felhasználói chat fiókok felett. A megoldás a social engineering kategóriába tartozik, azaz valamiféle hackelés helyett a felhasználók megtévesztésére épül.

A hírek szerint a támadók elsőként valamilyen úton-módon átveszik az irányítást valaki normál felhasználói fiókja felett, majd azt üzleti típusú fiókká konvertálják. Ezután elkezdik hozzárendelni az fiókban lévő whatsappos kontaktok fiókjait a céges flottájukhoz, hogy azokat is ellophassák.

Itt van némi csavar a történetben, hiszen mikor a támadók megpróbálják hozzáadni a saját flottájukhoz mások fiókjait, akkor a leendő áldozatok kapnak egy hatjegyű biztonsági kódot a WhatsApptól. A támadóknak ismerniük kell ezt a kódot ahhoz, hogy át tudják venni az irányítást a fiókjaik felett.

Ezen a ponton jön a képbe a social engineering: a támadók ráírnak a leendő áldozataikra, hogy a WhatsApp rossz helyre küldte ki a kódjukat, legyenek kedvesek visszaküldeni azt egy üzenetben. A potenciális áldozatok valószínűleg nem tudják, hogy valaki ellopta az ismerősük felhasználói fiókját, más küldözgeti az üzeneteket a nevükben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.