Több mint ezer évre visszamenőleg rekonstruálta a Nap aktivitását egy nemzetközi kutatócsoport, így már 969-ig maradéktalanul vissza tudják követni azt.
Beismerő vallomást tett a pénteki bombariadó gyanúsítottja - videó
Több mint ezer évre visszamenőleg rekonstruálta a Nap aktivitását egy nemzetközi kutatócsoport, így már 969-ig maradéktalanul vissza tudják követni azt.
A vizsgálaton a fák évgyűrűiben lévő radioaktív szénen alapuló méréseket végeztek – közölte a göttingeni Max Planck Naprendszerkutató Intézet (MPS).
A múlt lehetőleg pontos és hosszú időszakra visszatekintő ismerete nemcsak a csillagok belső dinamikájának megértését segíti, hanem annak a becslését is lehetővé teszi, hogyan fog a jövőben viselkedni a Nap – mondta Sami Solanki, az MPS kutatója.
Ahhoz, hogy a naptevékenységet egy évezredre visszamenően évekre felosztható felbontásban rekonstruálják, angliai és svájci évgyűrűarchívumok adatait használták fel.
A gyűrűkben, amelyek alapján kiszámítható a fák kora, a C14 radioaktív szénizotóp is megtalálható apró mennyiségben. Ebből lehet következtetni arra, mennyi radioaktív szenet tartalmazott az évgyűrű kialakulásának idején a Föld légköre – közölték a göttingeni szakértők.
A mérési adatok révén a kutatócsoport többek között egy 993-ban a Napon bekövetkezett különleges eseményt rekonstruált. Az úgynevezett szoláris energikus részecskeesemények (SEP-események) során a Nap különösen nagy energiájú részecskéket, például protonokat lök ki az űrbe. Amikor ezek elérik a Földet, ott a C14 izotóp túltermelődése figyelhető meg.
Az, hogy két korábbi, 1052-ben és 1279-ben történt, eddig ismeretlen esemény nyomát is felfedezték, arra utal, hogy az SEP-események jóval gyakrabban fordulnak elő, mint azt eddig feltételezték.
Ezek megzavarhatják a Föld elektromos áramköreit és a műholdakat is.
Az internetezők szavazhatják meg Kína első marsjárójának a nevét
Az internetezők szavazhatják meg, mi legyen a neve Kína első marsjárójának.
A Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA) egy előválogatáson átesett tízneves listát mutatott be, amelyre január 20. és február 28. között adhatják le szavazataikat a kínai és külföldi internetezők.
A három legnépszerűbb nevet a közönségszavazatok és egy zsűri döntése alapján választják ki. A győztes nevet akkor közlik, amikor a Tianven-1 kínai űrhajó leszáll a Marson.
Beismerő vallomást tett a pénteki bombariadó gyanúsítottja - videó
Gyászba borult Németország
Minden gyerek az ő hangját hallgatta: elhunyt a népszerű rajzfilm legendás szinkronszínésze
Újabb botrány Brüsszelben: titkos szerződések, megvásárolt civilek
Bejelentette a szomorú hírt Polgár Tünde és Polgár Árpád: vége van
Nem jött be az AUR terve: elutasították a Iohannis felfüggesztésére irányuló kezdeményezést
Marozsán megoldotta, amit Fucsovics és Sonego nem tudott + videó
Óriási a felháborodás Szoboszlaiék és Kerkezék meccse után
Nincsenek véletlenek: Arne Slot Kerkez Milosról beszélt a Liverpool meccse után
Mutatjuk, mennyi pénzt kap a Fradi az UEFA-tól az El-bravúr után
Izzott a levegő stúdióban, Csintalan olyat mondott, hogy beleremegett a mennyezet
Muráti Lilit egy elhagyatott villa udvarán akarta kivégezni a kommunista rendőr
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.