
origo.hu
Elég sz*r a helyzet, a f*szom kivan! – videón, ahogy a dugóban ülők bosszankodnak a Pride-párti tüntetés alatt
A NASA már két évtizede küld folyamatosan űrhajósokat a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), azonban most egy komoly fordulatra készül az amerikai állami űrhivatal. A szervezet ugyanis elkezdené ösztönözni a magáncégeket, hogy saját erővel szálljanak be az űrállomások fejlesztésébe és építésébe – olvasható az Origón.
A NASA immáron konkrét anyagi támogatást is biztosítana azoknak a magánvállalatoknak, amelyek saját űrállomást szeretnének fejleszteni. Az amerikai állami űrhivatal tavaly mutatta be a Commercial LEO Destinations (CLD) nevű projektjét, melynek keretében összesen 400 millió dollárral támogatna meg négy céget 2021 negyedik negyedévében – írja a CNBC.
Az ügynökség ezzel igyekszik megismételni két korábbi programjának sikerét. Ezek keretében magánvállalatok bevonásával küldtek rakományokat és űrhajósokat a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). A NASA kereskedelmi igazgatója, Phil McAlister elmondta, hogy az alacsony Föld-körüli pályán működtetett fő tevékenységi körök közül a rakomány- és a személyzetszállítást már eddig is többször ruházták át magáncégekre. A NASA korábban megbízta a SpaceX-et és a Northrop Grumannt, hogy teherszállító hajókat küldjenek a nemzetközi úrállomásra, míg az űrhajósok felküldésében a SpaceX és a Boeing vett részt. Korábban az összes ilyen tevékenység a NASA kizárólagos hatásköre volt.
McAlister kiemelte, ha nem vonnának be magáncégeket, akkor a NASA költségvetését figyelembe véve, erősen korlátozottak lennének a hivatal lehetőségei. Így viszont külsős felekkel sokkal hatékonyabban tudnak dolgozni.
Van azonban egy nagyobb szabású terv a NASA kezdeményezése mögött. A hivatal ugyanis hatalmas összegeket takaríthatna meg azon, ha csak használna űrállomásokat, és nem lenne tulajdonos illetve üzemeltető azokban. A Nemzetközi Űrállomás például nagyjából 4 milliárd dollárba kerül a NASA-nak – minden évben. Az űrállomás fejlesztése és megépítése egyébként összesen 150 milliárd dollárba került, amihez Oroszország, Európa, Japán és Kanada is nyújtott segítséget.
A NASA tavaly úgy számolt, hogy a kereskedelmi legénység-szállítási programja önmagában 20-30 milliárd dollárt spórolna a szervezetnek. Közben pedig egyszerre két űrhajó fejlesztése valósulna meg a magáncégek bevonásával. Itt a Boeing némi lemaradásban van, miután 2019-ben a Starliner kapszula első kísérlete kudarcot vallott, de a SpaceX Crew Dragon nevű űrhajója már most is szállítja a NASA űrhajósait.
A CLD program mögötti másik komoly motiváció a Nemzetközi Űrállomás öregedő hardver-bázisa. Az űrállomás törzsszerkezetének nagy részét ugyanis az 1990-es években gyártották, utoljára pedig 2011-ben adtak hozzá újabb szerkezeti elemeket – leszámítva, hogy tavaly orosz űrhajósok egy kis légszivárgás elhárításán dolgoztak.
A NASA végső célja pedig az, hogy a magánvállalatok bevonásával egy komplex infrastrukturális háttér alakuljon ki, amelynek köszönhetően szélesebb körben folytatódhatnak az űrbéli tevékenységek, a Nemzetközi Űrállomás „nyugdíjazása„ után is. Erre a legfrissebb példa, hogy a NASA 140 millió dolláros szerződést kötött az Axiom Space nevű vállalattal, amely hozzáadandó modulokat épít a Nemzetközi Űrállomáshoz. A terv az, hogy miután az ISS visszavonul, az Axiom leválasztja a moduljait, amelyek végül önálló űrállomásként funkcionálhatnak.
A teljes cikket IDE KATTINTVA olvashatja el.
Eddig ismeretlen baktériumokat fedeztek fel a Nemzetközi Űrállomáson
Négy baktériumfajt találtak a fedélzeten, közülük három eddig ismeretlen faj. A szakértők szerint nem az űrből származnak, de kérdés, hogyan jutottak az űrállomásra és hogyan maradtak életben.
Elég sz*r a helyzet, a f*szom kivan! – videón, ahogy a dugóban ülők bosszankodnak a Pride-párti tüntetés alatt
Slot váratlan húzása a Real Madrid-ügyre Szoboszlainak is üzenetértékű
Nádfedeles kulipintyóban él a Dancing with the Stars győztese, WhisperTon
Összeomlott a Lada gyártója: az oroszok ezt Kínának köszönhetik
Kislány szelleme, tátogó gyerekarc és homályos alak a lépcsőn: Hátborzongató, amit Kálmán és barátai lefotóztak a lakatlan magyar kastélyban
Soha nem látott fejlődésnek indul Magyarország negyedik legnagyobb városa: a polgármester részletes bejelentést tett
Kiderült Magyar Péter hatalmas titka, Kunhalmi Ágnes nem tudta tartani a száját
Szoboszlai Dominikről posztolt a győzelem után a Liverpool – fotó
Elfogyott az oroszok türelme, lebuktatták Ukrajnát
Lőw Zsolt nyilatkozata után most a felesége a téma Németországban
Elözönlötte az olasz sajtót Netanjahu budapesti látogatásának híre
Rejtélyes, maszkos nő mentett életet a székesfehérvári Lidlben, most az egész ország őt keresi
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.