Tizenkilenc országból – köztük Magyarországról – 38 műholdat szállít Föld körüli pályára az a Szojuz-2.1.a típusú teherűrhajó, amelyet hétfőn indítottak el a kazahsztáni Bajkonurból.
Beismerő vallomást tett a pénteki bombariadó gyanúsítottja - videó
Tizenkilenc országból – köztük Magyarországról – 38 műholdat szállít Föld körüli pályára az a Szojuz-2.1.a típusú teherűrhajó, amelyet hétfőn indítottak el a kazahsztáni Bajkonurból.
Az űrhajó indítását eredetileg 2020 harmadik negyedévére tervezték, majd 2021. március 20-ra ütemezték át. Szombaton azonban a Roszkoszmosz 38 perccel az indítás előtt, műszaki okok miatt elhalasztotta a startot.
Az új időpontot előbb vasárnap, majd hétfő reggelben határozták meg. Dmitrij Rogozin, az orosz állami űrvállalat vezérigazgatója közölte, hogy a zavar nem a hordozórakétában jelentkezett.
A Szojuzzal jut a világűrbe a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) hallgatóinak és oktatóinak új űreszköze, a SMOG-1 zsebműhold, amely az UNISAT-7 olasz műhold fedélzetéről áll pályára. A magyar űreszköz a világ első működő 5x5x5 centiméter (1 PocketQube) méretű kisműholdjának, a SMOG-P-nek az ikertestvére. Elsődleges küldetése a Föld körüli térségben mérhető, ember által keltett elektromágneses szennyezettség, az elektroszmog vizsgálata. Másodlagos küldetésként egy totál ionizáló dózismérő került a fedélzetre, amellyel a Napból érkező részecskék elektronikára gyakorolt hatását vizsgálja az űreszköz.
Az orosz űrhajón indult az űrbe a magyar-szlovák-japán projekt keretében készült GRBAlpha nevű kisműhold is, amelynek tervezője és projektvezetője az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontja. A 10x10x10 centiméteres, gammasugárzás-detektorral felszerelt kockaműhold az első, kísérleti példánya egy nagyszabású csillagászati műholdhálózatnak, amelynek segítségével igen pontosan azonosítani lehet majd a gamma-kitörések forrását.
Startra kész a Műegyetem negyedik kisműholdja
A tervek szerint szombaton startol Bajkonurból (Kazahsztán) a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) hallgatóinak és oktatóinak új űreszköze, a SMOG-1 zsebműhold.
A SMOG-1, a Műegyetem negyedik kisműholdja, amit egy Fregat végfokozattal szerelt Szojuz-2 rakéta juttatja a világűrbe – közölte a BME csütörtökön az MTI-vel. Az orosz rakéta startja magyar idő szerint reggel 7:07-kor lesz. A rakéta 18 ország 38 műholdját állítja majd pályára. A start követhető lesz a http://gklaunch.ru/en/ oldalon.
A közlemény szerint a negyedik magyar műhold az UNISAT-7 olasz műhold fedélzetéről áll pályára.
Beismerő vallomást tett a pénteki bombariadó gyanúsítottja - videó
Muráti Lilit egy elhagyatott villa udvarán akarta kivégezni a kommunista rendőr
Özönlenek a gratulációk az örömhírre: terhespocakot mutatott Rúzsa Magdi
Dübörög a vámháború: Kína elutasítja az USA újonnan bevezetett vámintézkedéseit, ellenlépéseket ígér
Gyártási hiba miatt fém került a kedvelt termékbe, azonnal levették a magyar boltok polcairól
Robi, ne urazd Edinát! Volt ő is kismama egyébként
Nincsenek véletlenek: Arne Slot Kerkez Milosról beszélt a Liverpool meccse után
Nem esett gól a Getafe–Sevilla meccsen
Megtalálták a serdülőkori öngyilkosságok egyik fő okozóját, mutatjuk, mi az
Izzott a levegő stúdióban, Csintalan olyat mondott, hogy beleremegett a mennyezet
Egyetlen Dárdai sem játszott, kínos vereséget szenvedett a Hertha
Mutatjuk, mennyi pénzt kap a Fradi az UEFA-tól az El-bravúr után
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.