A videokártyák piacának többszöri és jelenleg is tartó padlóra küldését követően egyre valószínűbb, hogy hamarosan a szilárdtest-meghajtók piacán is káoszt fognak okozni a kriptobányászok. Mint arról az Origo nemrégiben beszámolt, az Ethereum után a Chia kriptovaluta lehet a következő nagy durranás, ám a megszokottal ellentétben a bányászatához óriási számítási teljesítmény helyett gigászi tárolókapacitásra van szükség. Emiatt „zöldnek„ titulálják, a BitCoinhoz vagy Ethereumhoz képest töredék mennyiségű áramot igényel az előállítása.
A Chia esetében a bányászatkor használt háttértár sebessége nem fontos, messze a kapacitás a legfontosabb tényező, így a kínai ügyeskedők már hetek óta vásárolják a merevlemezeket, a minél hosszabb életciklusú modelleket preferálva.
A gyártók természetesen nem voltak felkészülve a rohamukra, így a bányászok jobb híján a vállalati és fogyasztói felhasználásra szánt SSD-ket is raklapszámra veszik.
A kínai MyDrivers értesülései szerint a Chia által jelentett extrém terhelés a vártnak megfelelően kegyetlen sebességgel gyilkolja az SSD-ket: az átlagosnak titulálható 256 GB-os modelleket 40 nap alatt tönkreteszi, míg az 512 GB-os meghajtók kétszer tovább bírják. Amennyiben a fogyasztói SSD-k őrületes tempójú elhasználásában lesz anyagi ráció, akkor a kriptobányászok az összes a látókörükbe kerülő modellt felvásárolják majd, ezzel óriási termékhiányt és áremelkedést okozva a piacon.

Fotó: MTI/EPA/Google
Aki mostanában tervezett új SSD-t vásárolni a számítógépébe, annak érdemes lehet megfontolnia a minél előbbi beszerzést, a félelmek szerint néhány hónapon belül katasztrofálisra fordulhat a piaci helyzet.
Jelen pillanatban nincs termékhiány a kiskereskedelemben, és az árak is barátságosak.
Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.
Zuhanásba kezdtek a kriptodevizák, sok jel utal árfolyamlufira
A bitcoin hónapok óta tartó emelkedése után az elmúlt hetekben más kriptodevizák is csatlakoztak a hegymenethez. Ez intő jel, hisz akárhányféle kriptodeviza létrehozható, így április közepén zuhanásba is kezdtek már az árfolyamok – írtuk korábbi cikkünkben, melynek teljes tartalma IDE kattintva érhető el.