Zuhanásba kezdtek a kriptodevizák, sok jel utal árfolyamlufira

A bitcoin hónapok óta tartó emelkedése után az elmúlt hetekben más kriptodevizák is csatlakoztak a hegymenethez. Ez intő jel, hisz akárhányféle kriptodeviza létrehozható, így az utóbbi napokban zuhanásba is kezdtek már az árfolyamok.

Fellegi Tamás Péter
2021. 04. 19. 15:17
Cryptocurrencies Hype: Bitcoin, Ethereum, Ripple and Cardano
Elszabadultak, majd zuhantak az árfolyamok. Fotó: SASCHA STEINBACH Forrás: MTI/EPA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi időben eseménydús volt a kriptodevizák piaca: először a bitcoin kapcsolt meredek emelkedésbe, majd egyre több kérdést vetett fel ennek az eszközosztálynak a szabályozatlansága. A legnagyobb gond, amit a kormányok orvosolni szeretnének, hogy sok esetben nem azonosíthatók az ügyletek résztvevői, így a pénzmosás elleni törvények sem alkalmazhatók. Múlt héten pedig tőzsdére ment a Coinbase kriptodeviza-tőzsde, meglehetősen magas értékeltség mellett.

Amíg csak a bitcoin emelkedett, még helytálló lehetett az a magyarázat, hogy ezt az egy eszközt választották ki, fogadták el a piac szereplői, és értékálló lehet, miután összesen 21 millió darab lesz belőle, amikor létrehozzák (kibányásszák) az utolsót. Nem bővíthető a sorozat, mint a jegybanki pénzek esetében, vagy mint egy adott részvényből új kibocsátás, tőkeemelés útján. Igaz, hogy belső értéke nincs, de a piaci szereplők bizalma pótolhatja ezt.

Igen ám, de míg a bitcoinból nem lehet többet teremteni, más kriptodeviza-sorozatokat korlátlan mértékben létre lehet hozni. Így nyilvánvaló lett, hogy ha a befektetők lelkesedése, az árfolyam-emelkedés átterjed más kriptodevizákra, akkor már semmi akadálya, hogy ezek összessége elinflálódjon. A Coinmarketcap.com internetes oldal már több mint kilencezer (!) ilyen eszközt sorol fel, és egészen addig létre fognak hozni újakat, amíg megéri, vagyis amíg eladhatók a nagyközönségnek.

Az elmúlt hetekben élénkült a többi kriptodeviza iránti érdeklődés: hirtelen többszörösére emelkedett az ethereum, a ripple és még néhány másik ilyen eszköz árfolyama. A kriptodevizák összességének piaci értéke több mint 2000 milliárd dollárra nőtt, vagyis csaknem annyi, mint a világ legnagyobb tőzsdei cégének értéke, és több mint tizede a világ teljes aranykészletének. Ez már önmagában túl nagy összegnek tűnik egy belső értékkel nem rendelkező eszközosztályban, de ha tovább növekszik, akkor a világban rendelkezésre álló befektethető pénznek olyan hányada kerül ide, amit már mindenképpen lufinak tekinthetünk.

Elszabadultak, majd zuhantak az árfolyamok
Fotó: MTI/EPA

Lehet, hogy ezt ismerték fel sokan a múlt héten, mivel a hét második felében komoly árfolyamzuhanás kezdődött: a főbb kriptodevizáknál 10–30 százalék közti a veszteség néhány nap alatt. Ez erősen emelkedő trendben lehet korrekció is, mivel az ilyen léggömbök kialakulásakor a gyors emelkedést nagy visszaesések tarkítják (ahogy a fordulat, a kipukkadás után a zuhanást is óriási felpattanások szakítják meg átmenetileg), de az is lehet, hogy közeledik vagy akár itt is van a tető. Ezt korábban nehezen lehetett kijelenteni, az azonban tény, hogy a kriptodevizák sokaságának szárnyalása szinte elkerülhetetlenné teszi az összeomlást, hisz felgyorsul az újabb sorozatok létrehozása.

Kérdés ezek után, hogyan alakulhat a piac a továbbiakban. Ezt a múltban lezajlott hasonló jellegű, fundamentumok által nem alátámasztott gyors áremelkedések vizsgálata alapján elemezhetjük, jóllehet abban eltér a helyzet minden korábbitól (kivéve a tulipánhagyma 400 évvel ezelőtti szárnyalását), hogy most olyan termékekről van szó, amelyek mögött semmilyen érték nincs. Korábban ilyeneket nem hoztak létre, hisz a számítástechnika elterjedése előtt csak kézzel fogható dolgokat lehetett alkotni, most viszont a közönség számára nehezen érthető informatikai megoldásról van szó, melyről könnyű elhitetni, hogy értékes lehet.

A következő lehetőségek merülnek fel: az egész kriptodeviza-lufi kipukkad, az árfolyamok visszazuhannak a mai értékük töredékére, ahonnan többé nem emelkednek a magasba. A másik lehetőség, hogy a legtöbb visszaesik, és csak a bitcoin, esetleg még két-három másik kriptodeviza marad értékes, ahogy ez hosszú ideig látható volt. Átmenetileg még fújhatják a lufit, de a fák sosem nőnek az égig.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.