Ön tudja, mi az a streamelés? Elmagyarázzuk!

Az utóbbi években már hozzászokhattunk ahhoz, hogy legyen szó filmekről vagy zenékről (meg most már videojátékokról is), gyakorlatilag mindent streamelünk, minden streamelve érkezik meg valamelyik eszközünkre, legyen az a televízió, az okostelefon vagy a laptop. De tulajdonképpen mit is jelent ez, és mennyiben jelent váltást a korábbi paradigmához képest?

Forrás: origo.hu2021. 06. 26. 18:30
A kép illusztráció. Forrás: Pixabay
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszú évekig, évtizedekig az volt az alapeset, hogy ha meg szerettünk volna nézni egy filmet, akkor vagy elkaptuk a tévében, vagy megvettük, esetleg kölcsönkértük kazettán vagy DVD-n. Aki pedig nem riadt meg illegális eszközök használatától, az természetesen le is tölthette különböző helyekről, majd ezek a filmek aztán CD-re kiírva, esetleg pendrive-ra másolva terjedtek – derül ki a cikkből. De ez megváltozott. Ön tudja, mi az a streamelés?

Manapság azonban már el vagyunk kényeztetve, hiszen gyakorlatilag bármilyen filmhez, sorozathoz vagy zenéhez azonnal (pontosabban egy előfizetés után) hozzáférést nyerhetünk a streamelésnek köszönhetően, mindössze egy viszonylag korrekt sebességű internetre és valamilyen kompatibilis eszközre van hozzá szükségünk.

Talán a legtöbben a YouTube képében találkoztak legelőször a streamelés technológiájával, még akkor is, ha persze a legtöbbeket nem nagyon érdekelt, hogy milyen háttér bújik meg amögött, hogy végre nem kell egy videofájlt hosszú ideig letölteni, vagy különböző adathordozókra másolva megszerezni a havertól, hanem egy kattintással bármikor rendelkezésre áll.

És tulajdonképpen itt el is jutottunk a streamelés és a letöltés közti fő különbséghez: míg ha letöltünk egy filmet, akkor azt jellemzően a letöltés befejeztééig nem tudjuk elindítani, utána pedig a helyet foglalja az adott eszközünk háttértárán, addig a streamelés esetében „nem marad nálunk” maga a letöltött fájl.

A kép illusztráció Fotó: Pixabay

Illetve annál egy kicsit több, hiszen a legtöbb ilyen szolgáltatás (Netflix, YouTube, stb.) kicsit mindig előre szalad, és a következő pár percet is letölti előre, hogy ha esetleg menet közben egy-egy pillanatra vagy másodpercre megszakadna az internetkapcsolatunk, akkor a lejátszás folyamatos maradjon, ne szakadjon meg állandóan. Ezt nevezik bufferelésnek, és valószínűleg mindenki találkozott már ezzel a felirattal életében, aki valaha használt már valamilyen streamelős szolgáltatást.

Jó hasonlat tehát, hogy a letöltött állomány olyan, mint egy tó, míg a streamelés olyan mint egy patak, ami állandóan folyik.

Természetesen ahhoz, hogy a streamelés hatékonyan működjön, a mögötte álló szolgáltatóknak hatalmas adatközpontokra van szüksége, lehetőleg minél közelebb a felhasználóhoz, hogy a kért adatcsomagok a „felhőből” minél hamarabb és hatékonyabban jussanak el az eszközeinkre. Ezenkívül a felhasználó oldalán szükséges egy bizonyos szintnél gyorsabb internetkapcsolat is a zavartalan élményhez.

A Netflix például a ma már tulajdonképpen minimumnak számító HD-s adáshoz legalább 5 megabites, míg a 4K-s adáshoz legalább 25 megabites kapcsolatot javasol. Ez egyébként a mai Magyarország internetszolgáltatási sebességeit nézve elenyésző, és a 4G-s hálózatok is gond nélkül teljesítik ezt a sebességet, kivéve persze ott, ahol valamiért gyenge a vétel.

A streamelés tehát praktikusabb és kényelmesebb, mint a letöltés, hiszen nem foglal helyet a saját eszközünkön.

Tulajdonképpen az egyetlen hátránya pont az, ami miatt egyébként még egy 4K-s filmhez is elég viszonylag szerény internetsebesség: a tömörítés.

Ahhoz, hogy minél kevesebb adatot kelljen a streamingszolgáltató központjából átvinni a felhasználóhoz, a film darabkái (adatcsomagjai) tömörítve érkeznek, amit aztán a lejátszásra használt eszköz kitömörít.

Azonban éppen a tömörítés miatt a Netflixről, Disney+-ról, Amazonról és társairól streamelt film sosem lesz olyan kiváló minőségű, mint például egy 4K-s Blu-ray lemezről lejátszott anyag. Persze, ez a többséget nem fogja zavarni, hiszen így is bőven elég jó, azonban a minőségre különösen érzékeny keményvonalas filmrajongóknak továbbra is a Blu-ray jelenti a legjobb megoldást.

Az eredeti cikk arról, hogy mi az a streamelés, elérhető az Origó oldalán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.