Okoscserepek forradalmasíthatják az otthoni növénytermesztést

A modern nagyvárosokban egyre többen szembesülnek azzal, hogy még a legalapvetőbb élelmiszerek ellátását illetően is totálisan függővé váltak más, külső szereplőktől. A globális világjárvány alatt sokan fedezték fel, hogy otthon is lehet például kenyeret sütni, vagy akár növényeket termeszteni. Ami persze falun, kertvárosi környezetben természetes lehet, az egy sűrűn beépített urbánus környezetben nem is olyan egyszerű. De, mint annyi mindenre, már erre is van számos megoldás – olvasható az Origó cikkében.

Forrás: ORIGO2021. 08. 13. 14:28
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre több vállalat foglalkozik olyan intelligens eszközök fejlesztésével és gyártásával, amelyek mindenki számára elősegítik a saját növények nevelgetését. Ezek az úgynevezett okoscserepek, amelyek első prototípusai még csak néhány évvel ezelőtt bukkantak fel, ma már viszont egyre terebélyesedő kínálatból választhatja ki mindenki számára a legszimpatikusabbat, vagy amelyik a leginkább passzol igényeihez, illetve pénztárcájának vastagságához.

 

Hogy működik?

 

Az okoscserepek olyan berendezések, amelyek különféle fejlett érzékelők és technológiák együttműködéseként képesek átvenni a természet szerepét, még akkor is, ha a gazdájuk megfeledkezik alapvető feladatairól. A termékek rendelkeznek beépített szenzorokkal, amelyek állandóan monitorozzák a talaj minőségét, víz- és tápanyagtartalmát, a külső hőmérsékletet, a páratartalmat, illetve az esetleges kártevők nyomait keresik. 

Az így beszerzett információk alapján pedig képesek a saját beépített tartályaikból pótolni az esetleges hiányosságokat. 

Ennek köszönhetően pedig humán erőforrás beavatkozása nélkül is hosszú időn keresztül életben tudnak tartani egy növényt. Sőt, konkrétan jobb munkát végeznek, mint ha egy emberre lenne bízva ez a munka, ugyanis képesek mindig a legideálisabb mennyiségű vízzel és/vagy tápanyaggal ellátni a talajt és ezáltal a növényt.

 

Ehhez pedig a tudományt, és nem a mágiát hívják segítségül, hiszen maga a cserép nem tudja, hogy a benne lévő növény micsoda, és mire van szüksége.  

Az utasításokat egy mobil eszközről, annak is egy speciális szoftverétől kapja. A már említett érzékelők ugyanis a beérkezett adatokat egy direkt e célra fejlesztett alkalmazáshoz továbbítják, amely feldolgozza és kiértékeli azokat. Ebben az alkalmazásban kell a felhasználónak megadnia, hogy milyen növény is van a cserépben, a program adatbázisában pedig megtalálhatók az ideális körülmények megteremtéséhez szükséges információk. Tehát az app tudja, hogy mi van az okoscserépben, és azt is tudja, hogy talaj milyen állapotban van, valamint azt is, hogy milyennek kellene lennie. Ezt követően pedig adott esetben kiadhatja az utasítást a locsolásra.

 

Közösség és mesterséges intelligencia
 

A korábban már beérkezett információkat ez a szoftver képes elraktározni, és azokból látványos grafikákat, ábrákat is készíthet. Ez által a felhasználó nyomon követheti a növénye fejlődését, a talaj, a hőmérséklet és a páratartalom változásának függvényében. Még arra is van lehetőség jó néhány terméknél, hogy minden egyes növényhez egy különálló fiókot rendeljen, amelyben gyűlnek az említett adatok, ábrák, illetve a növekedés közben készített képek. A felhasználó pedig ezeket az adatokat egy közösségi felületen sokszor meg is oszthatja másokkal, tehát ily módon egymástól is lehet tanulni.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Borítókép: YouTube

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.