Okostelefonunk képes megjósolni, meddig élünk

A mobilban olyan mozgásérzékelők vannak, melyeknek adatai felhasználhatóak az egyén várható halálozási kockázatának becslésére.

Forrás: FEOL2022. 10. 27. 18:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy több mint százezer felnőtt bevonásával készült, angolul itt olvasható tanulmány szerint a mozgásérzékelő mindössze hatperces séta adatai alapján

képes olyan pontosan megjósolni az ötéves halálozási kockázatot – magyarán szólva hogy ki fog meghalni a következő öt évben –, mint más vezető orvosszakmai módszerek.

Korábbi tanulmányok szintén nagy pontossággal kimutatták a halálozási kockázatot a napi fizikai aktivitás alapján – írja a Fejér megyei hírportál, a feol.hu. A kísérletekben a fitneszórákhoz hasonló, hordható mozgásérzékelőkkel mérték az adatokat. Bár az okosórák, okos karpántok és fitneszkövetők népszerűsége egyre nő, még mindig kevesen viselik ezeket.

Okostelefonja azonban az emberek többségének van, még a legszegényebb afrikai országokban is.

Az összegyűjtött tevékenységi adatok alapján úgy lehetne pontosan kiszámítani a halálozási kockázatot, ha az emberek egész nap hordanák a telefonjukat – mondja Bruce Schatz , az Illinois Urbana-Champaign Egyetem munkatársa.

Az okostelefonokkal mérhető alternatív előrejelző megtalálásához Schatz és munkatársai 100 655 résztvevő adatait vizsgálták meg a UK Biobank tanulmányban, amely több mint 15 éve gyűjti az adatokat az Egyesült Királyságban élő középkorú és idősebb felnőttek egészségi állapotáról.

A vizsgálatban részt vevők egy hétig mozgásérzékelőket viseltek a csuklójukon:

körülbelül 2 százalékuk halt meg a következő öt év során.

A kutatók a résztvevők tizedének mozgásérzékelős és halálozási adatait futtatták le egy gépi tanulási modellen. Ez olyan algoritmust fejlesztett ki, ami már hatperces séta alapján képes volt felbecsülni az ötéves halálozási kockázatot.

„Ismerünk számos betegségre, különösen a szív- és tüdőbetegségekre nagyon jellemző mintákat, amikor az emberek lelassulnak, ha kifulladnak, és rövid adagokban ismét felgyorsulnak” – magyarázza Schatz.

 

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.