Tegyük rendbe: Mi igaz az étrend-kiegészítők csodaerejéből?

A fogyókúrás étrend-kiegészítők piaca igen telített, mindig akad újabb és még trendibb hatóanyag, amiről sokan úgy gondolják, hogy megér egy próbát... De valóban így van? Melyik az, amit tényleg beválhat? A Diéta és fitnesz szakértőjének írásából kiderült.

Forrás: dietaesfitnesz.hu2020. 09. 14. 15:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyon csábító, hogy fogyókúrás étrend-kiegészítők segítségével próbáljuk felgyorsítani a fogyást, ennek hatására hajlamosak vagyunk hinni az épp „csodaszernek”, „csodadiétának” kikiáltott termékekben, módszerekben. Dr. Gajdács Ágnes belgyógyász, obezitológus szakorvos, a MediFat igazgatója segít eloszlatni a tévhiteket a témával kapcsolatban.

TÉVHITEK CSAPDÁJÁBAN

A súlyvesztés alapja mindig az energiaegyenleg rendezése. Ha hosszabb ideig több energiát viszünk be, mint amennyi szükséges, annak hízás a vége, hiszen a szervezet a zsírsejtekben tárolja el az energiatöbbletet szükség esetére, és csak energiahiánynál kezdi felhasználni.

A fogyókúrás étrend-kiegészítők hatékonyságával több kutatás foglalkozott már, és néhány kivételtől eltekintve nem sikerült igazolni a placebót szedő csoporthoz képest a készítmények hatásosságát! Sőt, az ismeretlen összetételű vagy eredetű étrend-kiegészítők akár veszélyesek is lehetnek.

A legnagyobb csapda mégis a hamis hit és elvárás.

Az emberek ugyanis azt hiszik, hogy ezek a készítmények lerövidítik a fogyókúra időtartamát. A hamis hit miatt viszont nem vagy kisebb mértékben változtatnak étkezési és testmozgási szokásaikon, majd csalódottá, depresszióssá válnak, ha a fogyás nem a vágyott mértékű.

A TÁPLÁLKOZÁS AZ ELSŐ!

A táplálékkiegészítők célja azon tápanyagok pótlása, melyekből az átlagos táplálkozás során nem fogyasztunk eleget, használatuk azonban nem helyettesíti a megfelelő mennyiségű és minőségi összetételű étkezést, túlzott fogyasztásuk pedig veszélyes lehet.

ÍGÉRETES ÉS KERÜLENDŐ FOGYÓKÚRÁS ÉTREND-KIEGÉSZÍTŐK

TEÁK

A fogyókúrás gyógynövénytea-keverékek többnyire víz- és/vagy hashajtó hatásúak, alkalmazásuk csak rövid ideig jön szóba. A zöld tea élénkítő hatása összetevőinek köszönhetően elnyújtottabb a kávéénál, viszont fogyást önmagában nem okoz.

„ZSÍRÉGETŐK”

  • Kedvelt hatóanyag az L-karnitin, amely a zsírsavaknak az izmokba jutását segíti, csak testmozgás előtt/után érdemes használni.
  • A kolin és az inozitol fokozhatja a májban a zsírsavak lebontását, de minimum 1–3 hónap szedés szükséges.
  • A CLA (konjugált linolsav) elvileg a testösszetétel helyreállításában segíthet.
  • Ide sorolják még például a káposztakapszulát, az almaecetet, a fahéjat, a csilit, a málnaketont is, de hatásuk a fogyásban nem igazolt!
  • TERMOGENETIKUS (ANYAGCSERE-SERKENTŐ) SZEREK

    Az anyagcsere edzés nélküli felgyorsítására szolgáló serkentő hatóanyagok.

    A koffein a kávéban, teában, sport- és energiaitalokban, kólában, csokoládéban, guaranában, egyes gyógyszerekben található. Napi maximális dózisa 300 mg (egy csésze kávé 70–180 mg koffeint tartalmaz), a túladagolás szív-, keringési és légzési panaszokat okozhat.

    Kutatásokban a koffein a placebóhoz képest nem hozott létre jelentősebb fogyást.

    Az efedra/efedrin tartalmú kiegészítők forgalmazását a sok mellékhatás (például alvászavar, szívritmuszavar, agyérgörcs) miatt korlátozták. A Citrus aurantium (keserűnarancs) hatóanyagát, a szinefrint tartalmazó készítmények fogyasztása szintén megfontolandó szív- és keringési mellékhatásaik miatt, még egészséges hobbisportolók számára is.

    Fotó: pexels

    ÉTVÁGYCSÖKKENTŐK

    Gyakori összetevő például a szerves króm, mely elvileg mérsékli az édesség iránti vágyat, vagy a Garcinia cambogia, mely az étvágyat csökkenti. A szerves jód a pajzsmirigyműködés befolyásolása révén hat, pajzsmirigy-túlműködés, gyulladás esetén a fogyasztása nem ajánlott.

    FEHÉRJETURMIXOK

    A fehérje segíti az izomtömeg megőrzését és az immunrendszer megfelelő működését. Szükség esetén szóba jöhet a fehérjeporok használata, melyek többféle fehérjéből állnak, és a biológiai érték (BV), az emészthetőség és az aminosav-összetétel alapján hasonlíthatók össze.

    A tejsavófehérje koncentrátum/izolátum BV-je a legmagasabb (100 feletti), gyors a felszívódása, edzés után jó választás. A kazein BV-je 77, lassú felszívódású, étkezés kiváltására önmagában vagy tejsavófehérjével kombinálva is alkalmas.

    A tejtermékalapú készítmények helyett növényi fehérjekészítményeket (pl. rizs, bab, szója) is választhatunk.

    Népszerűek a fogyókúrában a mikrotápanyagokkal dúsított, ízesített fehérje-rost koncentrátumok, melyekkel egy-két vagy akár három főétkezés is kiváltható. A turmixok vitamin- és nyomelemtartalma többnyire az ajánlott napi bevitel alatt marad, ráadásul relatíve több szénhidrátot és kevesebb fehérjét tartalmaznak a tisztán fehérjéből álló termékekhez képest, jó alternatíva ezért egy jó minőségű fehérjepor kombinálása a számunkra legmegfelelőbb rostkészítménnyel és multivitaminnal.

    [caption id="" align="alignnone" width="625"] Fotó: shutterstock[/caption]

    ÉLELMI ROSTOK

    A rostok kellő mennyiségű folyadékfogyasztás mellett a teltségérzés fokozása révén az egészséges fogyásban is segíthetnek. Ha a táplálkozási ajánlásokban szereplő napi 400–640 g friss zöldséget és gyümölcsöt elfogyasztjuk, akkor a kellő rost- és folyadékbevitel megtörténik. Ha nincs meg ez az adag, szükség lehet rostpótlásra a napi 30 g rost beviteléhez. Jó választás a kedvező árú és a magas koleszterinszintet igazoltan csökkentő zabkorpa vagy az útifűmaghéj.

    VITAMINOK, ÁSVÁNYI ANYAGOK

    A kiegyensúlyozott mikrotápanyag-ellátottság az étvágy szabályozásában is fontos szerepet játszik. Mesterséges ásványianyag- és vitaminpótlás is szükségessé válhat megnövekedett igény (pl. szoptatás) vagy hiányállapotra utaló jelek fennállásakor. A D3-vitamin pótlása napfényszegény időszakban ajánlott, mert a szervezet számára jótékony hatású, és segítheti a fogyást. A szénhidrátéhség lehet például C-vitamin-, króm- vagy magnéziumhiány jele.

    A téma legfrissebb hírei

    Tovább az összes cikkhez chevron-right

    Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

    Google News
    A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább az összes cikkhez chevron-right

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.